Finlandiya liderinden Türkiye açıklaması! “Tahmin etmek imkansız”

Yayın tarihi: 29 Ekim 2022 Cumartesi 4:33 pm - Güncelleme: 29 Ekim 2022 Cumartesi 4:33 pm

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, katıldığı televizyon programında ülkesinin NATO üyelik süreciyle ilgili konuştu. Marin, Türkiye ile Macaristan’ın, Finlandiya’nın üyeliğini ne zaman onaylayacağını tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, YLE TV1 televizyonunda katıldığı programda ülkesinin NATO’ya katılım sürecine dair açıklamalarda bulundu.

“TAHMİN ETMEK İMKANSIZ”

Türkiye ve Macaristan’ın ülkesinin NATO üyeliğini ne zaman onaylayacağını tahmin etmenin imkansız olduğunu söyleyen Marin, “Elbette bu konuda işlerin hızla ilerleyeceğini umuyoruz.” dedi.

Marin, ülke toprakları içinde NATO üslerinin ve nükleer silahların konuşlandırılma seçeneklerine dair de açıklamalarda bulundu.

“Kalıcı üsler veya nükleer silahlar söz konusu olduğunda, bu tür ön koşulları belirlemememizin veya manevra alanımızı sınırlamamamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Marin, öte yandan nükleer silahların Finlandiya topraklarına konuşlandırılmasının pek olası olmadığına inandığını da sözlerine ekledi.

Finlandiya’dan NATO ve Türkiye açıklaması