Figen Çoban’ı yakarak öldüren caniye haksız tahrik indirimi

Yayın tarihi: 7 Mart 2024 Perşembe 11:41 pm - Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe 11:41 pm

Muğla’da yakılarak öldürüldüğü belirtilen Figen Çoban ile ilgili görülen davada savcı, sanık eşe ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanmasını istedi.

Figen Çoban’ın yakılarak öldürülmesi ile ilgili davanın 4. duruşması Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya; Figen Çoban’ı katleden tutuklu sanık Mehmet Emin Ata Çoban, Süleyman Çoban, sanığın tutuksuz olarak yargılanan annesi H.Ç. ile Figen Çoban’ın ailesi katıldı. 19 Aralık’ta yapılan 3. duruşmada Mehmet Emin Ata Çoban’ın akıl sağlığının tespiti için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden duruşmadan bir gün sonraya 20 Aralık’a randevu verilmesi nedeniyle duruşma 7 Mart’a ertelenmiş, Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban’ın ise tutukluluğunun devam etmesine karar verilmişti.

Bugün yapılan 4. duruşmada ise savcı mütalaasını açıklayarak, sanığın annesi H.Ç. hakkında beraat, Figen Çoban’ın kayınbiraderi Süleyman Çoban için eyleme iştirakten ceza verilmesini, sanık Mehmet Emin Ata Çoban’ın ise cinayetten ötürü ceza almasını ancak eşinin iş yerindeki şahısla olan mesajları nedeniyle haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 4 Nisan’a erteleyerek, Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban’ın tutukluluğunun devam etmesine karar verdi.

Figen Çoban’ın yanarak ölümünde kayınvalideye tahliye!

“İSTİNAFA TAŞIYACAĞIZ”

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Figen Çoban’ın aile avukatı Kemal Ertuğrul şunları söyledi:

“Bizim başından beri mücadelemiz haksız tahrik almamasından yanaydı. Bunun olmaması konusunda da bir gerekçe sunduk. Bu olay sebebiyle tahrik indirimi uygulanmasını gerektiren hiçbir olay söz konusu değildir. Mahkemenin de bunu uygulamaması gerektiğini düşünüyorum. Sistematik şiddet kullanan bir insan. Kaldı ki en son olayını anlattığı şekilde adliyeye gidilmiş, şikayetçi olunmuş. Bütün bu aşama saçından sürükleyerek ve döverek vücudunda bir sürü izler var. İzler görüldüğüne dair ifadeler varken mahkemenin tahrik indirimi uygulamasının uygun olmadığını düşünüyoruz. Zaten böyle bir karar verilse de istinaf mahkemesine itiraz edeceğiz ve asgari hadden ceza almaması gerektiğini düşünüyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Yeşilbağcılar Mahallesi’nden 21 Ocak 2023’te, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayan Süleyman Çoban yengesi Figen Çoban’ın öldüğü ihbarında bulunmuştu. Üzerine benzin döküp, kendini ateşe vererek hayatını kaybettiği belirtilen Figen Ç’nin cenazesi incelemenin ardından Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş, şüpheliler Mehmet Emin Ata Çoban, Süleyman Çoban , H.Ç. ve V.S. gözaltına alınmış, sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza hakimliğince V.S. serbest bırakılmış, diğerleri “kasten öldürme” suçundan tutuklanmıştı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, maktulün eşi, kayınvalidesi ve kayınbiraderine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, şüpheli V.S. hakkında ise 5 yıl hapis cezası istenmişti.

3 Ekim’de yapılan ikinci duruşmada, mahkeme heyeti Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban’ın tutukluluğunun devamına, Mehmet Emin Ata Çoban’ın akıl sağlığının tespiti için adli tıpa sevkine ve üç hafta gözlem altında tutulmasına karar vermiş, duruşma 19 Aralık 2023’e ertelemişti.

Üçüncü duruşmada akıl sağlığının tespiti için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesine karar verilen Mehmet Emin Ata Çoban için hastanenin 20 Aralık’a randevu verilmesi sebebiyle duruşma, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilerek 7 Mart’a ertelenmişti.

OĞLU ‘BABAM YAKTI’ DEMİŞTİ

İddianamede; çiftin 6 yaşındaki oğullarının adli görüşme odasında alınan ifadesinde; babasının annesini yaktığını anlattığına yer verilmişti.

Kaynak: TELE1