Fahrettin Altun’dan eski CIA yöneticisine S-400 yanıtı: Gerçekçi değil

24 Mart 2022 Perşembe

Fahrettin Altun’dan eski CIA yöneticisine S-400 yanıtı: Gerçekçi değil

Eski CIA yöneticisi Paul Kolbe “Türkiye, S-400’leri Ukrayna’ya versin, ABD de Türkiye’ye F-35 versin” önerisinde bulunmuştu. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bu fikir hiçbir şekilde gerçekçi değil” diye yanıt verdi.

Wall Street Journal’da (WSJ) 18 Mart’ta eski CIA yöneticisi Paul Kolbe imzasıyla çıkan makalede, “Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini Ukrayna’ya göndererek atacağı adımın Ukrayna’nın acil ihtiyacını gidereceği, ayrıca ABD Patriot füze bataryalarının Türkiye’ye satılmasının ve Türkiye’nin F-35 programına tekrar dahil edilmesinin önünü açarak ABD-Türkiye ilişkilerini onaracağı” denilmişti.

Tartışmalara neden olan öneriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan açıklama geldi. Wall Street Journal’de öneriyi değerlendiren Altun, söz konusu fikrin hiçbir şekilde gerçekçi olmadığını ama Türkiye’nin son yıllarda Batı ile yaşadığı sorunları tartışmak için bir fırsat sunduğunu kaydetti.

‘BATI’NIN YAPMASI GEREKEN F-35 VE PATRİOTLARI ÖNKOŞULSUZ TESLİM ETMEK’

Altun, şu ifadeleri kullandı: “70 yıllık NATO müttefiki ve kritik bölgelerde istikrar aktörü olan Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek Batı’nın ve özellikle ABD’nin sorumluluğundadır. Ukrayna krizi, Türkiye’nin stratejik önemini küçümseyen, NATO’nun ‘beyin ölümü gerçekleşmiş’ olduğunu iddia edenlerin jeopolitik değerlendirmelerinin yanlış olduğunu göstermiştir.

Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak gören ve NATO üyeliğinden gurur duyan Türkiye, Batı’dan hak ettiği muameleyi görmeyi beklemektedir. İlişkiyi onarmak için gayrıresmi teklifler değil, güven artırıcı önlemler alacaktı. Sayın Kolbe’nin argümanını geliştirmek için Batı’nın yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye’ye teslim etmektir.”

SAVUNMA SANAYİ BAŞKANI: VAZGEÇMEYE NİYETİMİZ YOK

“ABD, Türkiye’den S-400’leri Ukrayna’ya vermesini istedi” iddialarının ardından Rus basınına konuşan Savunma Sanayi Başkanı Demir, Türkiye’nin ‘ABD baskısı altında’ S-400’lerden vazgeçme niyetinde olmadığını söylemişti. İzvestiya’ya konuşan Demir, “Bu bizim için bir tartışma konusu değil. Bu konu geçmişte masaya yatırıldı ve şimdi Rusya Federasyonu ile işbirliğine devam ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Sözcüsü, S-400 iddiasını yanıtsız bıraktı: Türkiye’ye teşekkür ediyoruz

 

Benzer Haberler