Yasa meclise geliyor! Fahiş kira zammına hapis geliyor

Yayın tarihi: 12 Haziran 2023 Pazartesi 8:32 am - Güncelleme: 12 Haziran 2023 Pazartesi 8:34 am

Konut kiralarına yüzde 25 sınırı getiren düzenleme 1 Temmuz’da sona eriyor. Meclis’e sunulacak olan ‘Kira Kanunu’ taslağı ise ilk kez fahiş kirayı suç haline gelecek.

Konut kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin süresinin bir yıl daha uzatılması bekleniyor. Öte yandan Meclis’e sunulacak olan ‘Kira Kanunu’ taslağı, ilk kez fahiş kirayı suç haline getiriyor. Evini fahiş fiyata kiraya veren ev sahipleri 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanacak.

Hürriyet yazarı Oya Armutçu’nun köşesine taşıdığı kulise göre; en son İspanya’da yapıldığı gibi konut kira artışı Türkiye’de bir kez daha kanunla sınırlandırılacak. Konut kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin süresi bir yıl daha uzatılacak.

1-3 YIL ARASI HAPİS

Taslak düzenlemedeki en çarpıcı nokta ise, fahiş kiranın suç haline getirilmesi. Düzenlemenin caydırıcı olması adına evini piyasa rayicinin üzerinde fahiş fiyata kiraya veren ev sahipleri artık sanık olarak hâkim karşısına çıkacaklar. Ev sahipleri tutuklu şekilde 1-3 yıl hapisle yargılanıp cezalandırılabilecekler.

Kira zam oranları belirlendi!