Facebook ve Whatsapp Rekabet Kurulu’na savunma verecek

Yayın tarihi: 12 Eylül 2022 Pazartesi 12:19 pm - Güncelleme: 12 Eylül 2022 Pazartesi 12:19 pm

Rekabet Kurulu’nun Facebook ve Whatsapp’a yönelik “Mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ile kötüye kullanması” ifadesine aykırı hareket edip etmediklerini tespitine yönelik başlattığı soruşturma kapsamında sözlü savunma aşamasına gelindi.

Rekabet Kurulu, “Hizmet piyasasındaki hakim durumlarını yaptığı anlaşmalar vesilesiyle kötü kullandığı” gerekçesiyle Meta Platforms Inc. (Facebook), Meta Platforms Ireland Limited (Facebook Ireland), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında açtığı soruşturma kapsamında sözlü savunma aşamasına gelindiğini duyurdu.

Facebook, Facebook Ireland, WhatsApp ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri, 11 Ekim’de sözlü savunma verecek.

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Meta Platforms Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı, 11 Ekim 2022 tarihinde saat 10.30’da yapılacak.
Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, ‘Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ’ uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 4 Ekim 2022 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.
Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir.”

Instagram, Facebook ve WhatsApp’a paralı özellikler ekleniyor