Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? Küba detayı

Yayın tarihi: 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:56 am - Güncelleme: 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:56 am

Eyüpsultan’daki trafik kazasında Murat Aci‘nin ölümüne sebep olduktan sonra ABD’ye kaçan ve tutuklanan Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok’un yanında binlerce dolar taşıdığı anne ve oğlun Küba’ya kaçma ihtimali olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da Kemerburgaz’da 1 Mart gecesi ehliyetsiz araç kullanan 16 yaşındaki Timur Cihantimur, arızalanan ATV motorunu emniyet şeridinde kontrol eden gruba çarptı. Kazada evli bir çocuk babası olan 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı. Timur Cihantimur, aynı gece annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır’a, oradan da ABD’ye kaçırıldı. Haklarında kırmızı bülten çıkartılan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, dün ABD’de gözaltına alındı.

EVLERİNE BASKIN DÜZENLENDİ

ABD’nin Boston Polis Departmanı’nın (BDP) raporuna göre, Cihantimur ve annesi Tok, dün sabah gözaltına alındı. Raporda, Güney Florida Bölge Mahkemesi’nin çıkardığı tutuklama kararı üzerine Boston Kaçaklar Birimi polislerinin, iki sanığın bulunduğu eve yerel saatle sabah 9.30 civarında baskın düzenlediği ve anne ile oğlunu olaysız şekilde gözaltına aldığı belirtildi. Cihantimur ve Tok federal mahkeme binasına götürülürken, tutuklama kararında Cihantimur için “kasıtsız adam öldürme ve yaralama”, annesi Tok’un da “suçluyu koruma” suçlamalarıyla Türkiye’ye iadesinin istendiği kaydedildi.

Eylem Tok ve oğlunun yakalanmasının ardından Aci ailesi: Çok güzel bir bayram hediyesi…

5 BİN DOLAR NAKİT TAŞIYORMUŞ

ABD’li yetkililer, Tok’un gözaltına alındığı sırada nakit olarak 5 bin dolar taşıdığını belirtti. Tok’un eski eşi olan Bülent Cihantimur’un Türkiye’de tanınmış bir plastik cerrah olduğunu belirten yetkililer, anne ve oğlun yıllık ücretinin 46 bin dolar olan bir özel okulu da gezdiklerini ekledi.

KÜBA DETAYI

Reuters’ın mahkeme belgelerine dayandırdığı haberinde, “Türk yetkililerin Tok ve Cihantimur’un sahte pasaport ile Küba’ya kaçabileceğini değerlendirdiği” ifade edildi. Davaya bakan hakim Donald Cabell, savcıların mahkemeye “anne ve oğlun fırsat verildiğinde tekrar firar edebilecek imkanlara sahip olduğuna” dair savunma yapmasının ardından salı günü için bir duruşma kararı aldı.

Boston’daki duruşmada Tok ve Cihantimur’un Türkiye’ye iadesiyle ilgili karar verilene kadar tutuklu kalıp kalmayacakları belli olacak. Tok’un avukatı Brendan Kelley müvekkilini “iade edilmeyecek bir şey nedeniyle gözaltında tuttuklarını” savundu.

”18 HAZİRAN’DAKİ DURUŞMADAN SONRA İADE YARGILAMASI SÜRECİ BAŞLAYACAK”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD’de yakalanarak gözaltına alınan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, Boston’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Tutukluluğun gözden geçirileceği duruşma, 18 Haziran’da yapılacaktır. Bu duruşma sonrası başlayacak iade yargılaması sürecini yakından takip edecek, şüphelilerin ABD’den ülkemize iadeleri için gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Eylem Tok ve oğlu tutuklandı

Kaynak: HABER MERKEZİ