Ev sahiplerinin yüzde 35’i yasal sınırın üzerinde artış istedi

Yayın tarihi: 14 Haziran 2022 Salı 2:07 pm - Güncelleme: 14 Haziran 2022 Salı 2:07 pm

Pazarlama ve kamuoyu araştırmaları şirketi Ipsos, Türkiye’deki ev sahiplerinin yüzde 35’inin kiraları yasal artışın üzerinde gerçekleştirdiğini açıkladı. 

Ipsos’un Antikriz Raporu’ndan derlenen verilerle bu hafta emlak piyasası mercek altında alındı.

Derlenen verilere göre, açıklanan enflasyon oranında kira artış oranlarına rağmen ev sahiplerinin yüzde 35’i kiracılarından bu oranın üzerinde bir artış talebinde bulundu. Bu oran kontrat güncellemesi zamanı gelenlerde yüzde 51 oldu. Ve resmi kira artışı üzerinde bir taleple karşılana kiracıların yüzde 73’ü bu oranı kabul etmek zorunda kaldı.

KİRACILARIN GELİRLERİNDEKİ ARTIŞTAN DAHA YÜKSEK

Bloomberg HT’nin haberine göre; kiracıların yüzde 51’inin son bir sene içinde kiralarına yapılan artış, gelirlerindeki artıştan daha yüksek. Gelirlerindeki artışın kira artışından daha yüksek olduğunu söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 14. Her 10 kiracıdan dördü kira ve gelirlerindeki artışın aynı oranda olduğunu söylüyor.

GELİRİNE GÖRE EV BULAMAYACAKLARIN ORANI YÜZDE 86

Kiracıların yüzde 86’sı taşınmak durumunda kalsalar aynı semtte ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir ev bulamayacakları görüşünde. Bu konuda zorlamayacağını düşünenlerin oranı sadece yüzde 14.

Kiracıların yüzde 48’i oturdukları semtten memnun. Diğer taraftan her 4 kiracıdan biri oturduğu semtten de memnun değil. Oturduğu semtten memnun olduğu halde oturduğu apartmandan memnun olmayan kiracıların oranı yüzde 41.

HER ON KİŞİDEN ÜÇÜ KİRACI

Günümüzde araştırmamıza katılan bireylerin yüzde 36’sı kendi evlerinde oturduğunu belirtirken, kiracı olarak oturduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 33. Ve kirada oturan bireylerin yüzde 69’u oturdukları eve son 5 sene içinde taşındığını belirtilen, yüzde 31 5 seneden daha uzun süredir oturdukları evde kiracı olduğunu söylüyor.

 

Kira düzenlemesi Meclis’ten geçti