Eski TÜİK Başkanı tek sebebi iktidar diye paylaştı: Şirketler batma noktasında

Yayın tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe 9:29 am - Güncelleme: 25 Mayıs 2023 Perşembe 9:29 am

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ekonomi uygulamalarının kredileri tamamen durma noktasına getirdiğini yazdı. Bazı firmaların iflas edebileceğini söyleyen Aydemir 28 Mayıs’ı işaret ederek “Türkiye Ekonomisini kurtarmak için Vatanını Seven Sandığa Gelsin!” dedi.

Türkiye’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nas var nas’ çıkışıyla politika faizi yüzde 19’dan 8.5’e kadar düşürüldü. Faizin düşürülmesiyle birlikte lira dolar karşısında hızla değer kaybetti. Dolar TL kuru 2’nci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 gün kala 19.85 lira civarında işlem görüyor.  Eski TÜİK Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan başdanışmanı Birol Aydemir, AKP’nin bu inatçı ekonomi politikalarının kredileri durma noktasına getirdiğini firmaları iflasa sürükleyebileceğini  söyledi.

Türkiye’nin risk primi 700 baz puanın üzerine çıktı! 7 ayın zirvesi

Twitter hesabından açıklama yapan Aydemir şöyle dedi:

“Keyfi, plansız ve akıl dışı uygulamalar sonucunda beklenen oldu. Krediler tamamen durma noktasında. Kredi akışında ani kesintiler reel kesimde yıkıcı zincirleme tepkilere sebep olabilir. Bazı firmalar iflasa sürüklenebilir. Bunun tek sebebi İKTİDAR. Yanlış politikalarla kur, vade ve borçlanma riski sürekli yükseldi ve bankalar köşeye sıkışmış durumda.

Bireysel kredi faizleri yüzde 50, Ticari Kredi faizleri yüzde 40’ın üzerinde. Ancak bankalar kredi vermeye yine de yanaşmıyor. Kredi başvuruları ya doğrudan reddediliyor ya da sigorta/paket masrafı/komisyon gibi ek masraflar yükleniyor. Bankalara kaynak için bırakılan tek kapı ise geleceğimizi ipotekleyen KKM. Dövizden dönüşümlü KKM için hoş geldin bonusları yüzde 25’e yaklaştı. Ama çare değil, asla da olamayacak! KKM filminin sonuna yaklaşıyoruz. Bir kişinin anlamsız inadına kurban edilen Türkiye Ekonomisini kurtarmak için Vatanını Seven Sandığa Gelsin!”