Ersun Yanal’dan dikkat çeken 19 Mayıs mesajı

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2022 Perşembe 12:08 pm - Güncelleme: 19 Mayıs 2022 Perşembe 12:08 pm

Tecrübeli teknik direktör Ersun Yanal 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir dizi mesaj yayınladı. Ersun Yanal, “Sorun futbol değil, eğitim, kültür, sistem” dedi.

 

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli teknik direktörlerden olan Ersun Yanal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle paylaşımlarda bulundu.

Ersun Yanal, Türk futbolunun geleceğine dair yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Bugün 19 Mayıs… 15-24 yaş arasında 15 milyon gencimiz var. AB’ye üye ülkeler arasındaki en genç nüfusa sahibiz. Oysa, UEFA ülkeler sıralamasında üzerimizdeki Hırvatistan’ın 450 bin, Danimarka’nın 750 bin, Çekya ve Avusturya’nın 965 bin, Belçika’nın 1,3 milyon genci bulunuyor. Sorun; futbol değil. Örneğin Hırvatistan’ın olimpiyat şampiyonu kürekçisi, diskçisi, ciritçisi var. Danimarka’nın olimpiyat altınına sahip hentbol takımı, eskrimcisi var. Çekya, Avusturya, Belçika her bilgi zaten internette mevcut. Listeyi uzatmadan konuya odaklanalım.

“SORUN FUTBOL DEĞİL”

Bugün 19 Mayıs… 15 milyon gencimize borçluyuz. Bu borç, her yıl katlanarak büyüyor. Ödemeye başlayıp “spor kültürü” oluşturma adına hamleler yapmamız artık şart. Tekrar yazıyorum, sorun futbol değil. Eğitim, kültür, sistem ve en az 10 yıllık bir planlama.

 

Önce halı sahaların etrafındaki tel örgüleri ve kilitleri kaldıralım. Sonra her semtimize toprak sahalar yapalım. Bırakalım çocuklarımız özgürce spor yapsın. Dizleri kanasın, eve yara-bere içinde dönsün. Çocukları fanustan, site-servis-okul fanusundan kurtaralım.”

Tüm yurtta 19 Mayıs’ta çoşkusu