Erdoğan’ın yardım gönderdiği İspanya: Türkiye solunum cihazlarımızı bloke etti

Yayın tarihi: 4 Nisan 2020 Cumartesi 3:08 pm - Güncelleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 9:33 pm

Erdoğan’ın tıbbi malzeme gönderdiği İspanya hükümeti, ülkenin koronavirüsle mücadele için sipariş ettiği solunum cihazlarının teslimatının Türkiye tarafından bloke edildiğini iddia etti.

Türkiye’de sağlık çalışanları malzeme bulmakta zorluk çekerken, AKP hükümetinin İtalya ve İspanya’ya maske, tulum ve dezenfaktanlar göndermesi tepki çekmiş, konteynırların üzerindeki Mevla’nanın sözü ile Cumhurbaşkanlığı forsu çok konuşulmuştu.

Türkiye’den İspanya ve İtalya’ya yardım malzemesi… Paketlerin üzerine Mevlana’nın sözü yazıldı

Türkiye’nin tıbbi malzeme yardımı sonrası ise İspanya’dan dikkat çeken bir iddia geldi.

İspanya hükûmeti, ülkenin yeni tip Koronavirüs’le mücadele için sipariş ettiği solunum cihazlarının teslimatının Türkiye tarafından bloke edildiğini iddia etti.

Erdoğan’dan İtalya ve İspanya başbakanlarına mektup: Dost kara günde belli olur

İKİ HAFTA SINIRDA TUTULACAK

El Pais’in aktardığına göre İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye, Çin’den satın aldığımız solunum cihazlarını ‘ihtiyaçları olursa’ diye tutma kararı verdi’ dedi. Laya, tıbbi ürünlerin 2 hafta sınırda tutulacağını ifade etti.

Can kaybı 501. TELE1’e skandal tebligat.Yardıma ambargoya tepki. Patrondan işçilere sopalı saldırı. Profesör canlı yayında kovuldu. İspanya’ya önce yardım sonra bloke. 4 Nisan Günün Özeti

Görevi kısa süre önce devralan Laya, Ankara’nın tıbbi cihazlara getirdiği bir ihracat kısıtlaması sebebiyle Türkiye’de tutulduğunu dile getirdi.

İSPANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ ÜRÜNLERİN TESLİMİ İÇİN ÇABALIYOR

El Pais’e konuşan kaynaklara göre Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği, ürünlerin teslim edilmesi için çaba sarf ediyor.

Kaynaklara göre sipariş salgından ağır etkilenen Castilla-La Mancha ve Navarra’nın yönetimleri tarafından verildi.

Bugün itibariyle Avrupa’da en çok vakaya sahip ülke olan İspanya’da 124 bin 736 kişiye yeni tip Koronavirüs teşhisi konuldu. Ülkede 11 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

<iframe width=”100%” height=”360″ src=”https://video.tele1.com.tr/c767f57e01b5e57acee0a738a43576f9/2020/04/04/4-nisan-2020-gunun-ozeti/” frameborder=”0″ marginwidth=”0″ marginheight=”0″ scrolling=”no” allowfullscreen></iframe>