Erdoğan-Miçotakis görüşmesi sonrası İletişim Başkanlığı’ndan açıklama

13 Mart 2022 Pazar

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi sonrası İletişim Başkanlığı’ndan açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile İstanbul’da görüştü. Görüşme, saat 14.00’te Vahdettin Köşkü’nde başladı. 16.20 sularında sona erdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İstanbul’a geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek olan Miçotakis, öncesinde Fener Rum Patrikhanesi’ne gelerek Ortodoksluk Bayramı ayinine katıldı.

Miçotakis’in uçağı saat 12.00’de Atatürk Havalimanı’na indi. Miçotakis, buradan Ortodoksluk Bayramı ayinine katılmak üzere Fener Rum Patrikhanesi’ne geçti.

Miçotakis, saat 14.00’de Vahdettin Köşkü’nde Erdoğan ile bir araya geldi. Liderlerin görüşmesi saat 16.20 sularında sona erdi.

 

 

Erdoğan, Putin’le görüşmesinin ayrıntılarını MYK’da anlattı

İKİLİ İLİŞKİLER VE BÖLGESEL MESELELER ELE ALINDI

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair konuların yanı sıra güncel jeopolitik gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan’ın özel bir sorumluluk taşıdığına işaret edilen görüşmede, iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.

Görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklara rağmen, iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

‘Büyük Beyaz Buluşma’da bir araya gelen hekimlerden Erdoğan’a tepki!

Görüşmede, iki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma doğrultusunda atılacak adımlar da masaya yatırıldı.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDA MUTABIK KALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak hedefiyle Türkiye’nin attığı adımlara değinerek, Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele, yasadışı göç gibi konularda da ilerleme sağlama ve ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma inancını koruduğunu ifade etti.

Sorunların samimi ve dürüst bir diyalog yoluyla çözülebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki komşu ülke olarak sadece kriz zamanlarında değil, her zaman konuşmaları gerektiğini dile getirdi.

 

Benzer Haberler