Erdoğan hakkında okuduğu küfürlü şiirle kriz yaratan isimden yeni hamle

2 Ekim 2019 Çarşamba

Erdoğan hakkında okuduğu küfürlü şiirle kriz yaratan isimden yeni hamle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu küfürlü şiirle hem Almanya’da hem Türkiye’de gündem olan komedyen, Almanya’nın en eski partisi Sosyal Demokratlara (SPD) katıldı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu küfürlü şiirle hem Almanya’da hem Türkiye’de gündem olan komedyen, Almanya’nın en eski partisi Sosyal Demokratlara (SPD) katıldı. Jan Böhmermann, SPD’nin gelecekteki liderlik seçimini kazanacağından emin olduğunu söyledi.

Almanya’da kamu kanalı ZDF’de ‘Neo Magazin Royale’ programını yaparken 31 Mart 2016’da Erdoğan hakkında şiir okumasının ardından hayatı değişen komedyen Jan Böhmermann, bir süredir lideri olmaktan söz ettiği Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) üye oldu.

Almanya’nın 156 yıllık en yaşlı partisi olan ama anaakım siyasetin tabanını kaybettiği bir dönemde varoluş krizi içine giren SPD’nin 8 Aralık’ta düzenleyeceği kurultay yeni liderlik yarışına sahne olacak. Liderlik adaylığı mühletini kaçırmış olan Böhmermann, 2020 yılının bahar ayları geldiğinde partinin yine yeni lider arayışına gireceği öngörüsünde bulunarak o zaman kendisinin şimdikinden çok daha hazırlıklı halde adaylığını koyacağını söyledi.

Bu da SPD’nin herkesi ayrım gözetmeden hicvetmesiyle tanınan 38 yaşındaki komedyeni ne kadar ciddiye alması gerektiği sorununu beraberinde getirecek.

Sputnik’in haberine göre SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, TV yıldızının partiye katılımını memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

“SPD’ye hoşgeldin sevgili yoldaş @janboehm” diye tweetleyen Klingbeil, Böhmermann’ı üyeliğin kampanya çalışmalarına katılmak, kapı kapı dolaşmak, seçmenlerle konuşmak ve poster yapıştırmak gibi sıkıcı ama gerekli görevleri olduğu yönünde uyararak ekledi:

“Güçlü sosyal demokrasi için artık bizim safımızda mücadele etmeni dört gözle bekliyoruz.”

Ancak SPD’nin Saksonya Anhalt eyaleti teşkilatı Böhmermann’ın üyeliğini haftalar süren uzun değerlendirmelerin ardından kabul etti. Eyaleti Teşkilatı Başkanı Ronald Mormann, Böhmermann’ın partiye yönelik önceki hicivli eleştirilerini affettiklerini söyledi.

“Hiciv kolay kolay yakayı ele vermez ve Almanya’nın en yaşlı partisinin de tahammülü geniştir. Alman sosyal demokrasisi 156 yıldır insanların görüşlerini açıkça ifade etmesi için mücadele ediyor” diyen Mormann, Böhmermann’ı uyarmayı da ihmal etmedi:

“BİZ BİR PARTİYİZ, HİCİV PERFORMANSI DEĞİLİZ.”

Böhmermann ise #Neustart19 (yeni bir başlangıç 2019) etiketiyle paylaştığı liderliğe göz koyma konuşmasında, daha demokratik olmak için cesaret göstermekten söz etti. Sosyal demokrasiyi ‘komplo korkusuyla dışardan yardım almaktan korkan Almanya’nın Amazon’u’ diye tanımlarken “İstesin ya da istemesin Almanya’nın kızıl ciğerlerini kurtarmalıyız” dedi.

Parti liderliğinin toplamının üç katı Twitter takipçisine sahip olmakla övünen komedyen, “Şimdilik en büyük sorunum, eşbaşkanlık yapacak kadın ortağımın olmaması” esprisini yaptı.

Eski haber sunucusu Steffen Seibert’in Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü olması örneğini veren Böhmermann’ın önünde komedyen Beppe Grillo’nun 5 Yıldız Hareketi’ni İtalya’da iktidara taşıması, komedyen Vladimir Zelenski’nin Ukrayna’da devlet başkanı seçilmesi, milyarder işadamlığının yanısıra reality TV yıldızı olarak tanınan Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi gibi örnekler de var.

Erdoğan, hakkında küfürlü şiir okuyan Böhmermann’ın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ yargılanması ve sözkonusu şiirin yasaklanması için hukuki süreç başlatmıştı. Hamburg Eyalet Mahkemesi, 24 mısralık şiirin 18 mısrasının bir daha okunmasını yasaklamıştı.

Alman komedyenin şiiri ‘küfürlü eleştiri’ anlamına gelen ‘Schmähkritik’ kategorisinde de değerlendiriliyor.

Benzer Haberler