Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu; Albayrak’ın istifasına değinmedi

9 Kasım 2020 Pazartesi

Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu; Albayrak’ın istifasına değinmedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 12. Büyükelçiler Konferansı’nda, koronavirüs salgınıyla ilgili konuşurken, “Muhalefetin bizi çekmek istediği tuzağa düşmedik” dedi. Erdoğan, damadı Hazine ve Maliye Başkanı Berat Albayrak’ın Instagram’dan yaptığı istifa açıklamasına değinmedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 12. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Başkanı Berat Albayrak’ın Instagram’dan yaptığı istifa açıklaması hakkında konuşup konuşmayacağı ise merak konusuydu. Erdoğan, konuşmasında istifaya dair açıklama yapmadı.

Erdoğan, koronavirüs salgınıyla ilgili, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği avantajları en verimli şekilde kullanarak süreci yönettik. Muhalefetin bizi çekmek istediği tuzağa düşmedik” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESİYORUZ”

“Müttefiklik ilişkilerinin terör örgütlerinin ihtiraslarına kurban edildiği, demokrasi havarilerinin demokrasinin canına kast ettiği herkesin başının çaresine baktığı tabloda biz de kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. 4.5 milyon mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. Bir o kadarının da Suriye’de bakımını yapıyoruz. Sadece Türkiye bunu yapıyor.

Dünyada garip gurabanın yanında olduğunu söyleyenlerin böyle attığı bir adım yok. Bu kapitalist ekonominin temsilcileri olanlar, bunların hiçbirinin böyle attığı bir adım yok. Ama Türkiye insani ve vicdani olarak bu adımı atmış, atmaya da devam edecektir.”

DOĞU AKDENİZ VE LİBYA AÇIKLAMASI

“Bugün Libya’da siyasi çözüm umutları yeniden yeşermişse, bunda Türkiye’nin zamanında yaptığı müdahalenin çok ciddi katkısı bulunuyor. Libya halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’deki her türlü gelişmenin yükünü taşıyan ülkemizin, doğal kaynaklar söz konusu olduğunda yok sayılmasına rıza gösteremezdik. Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın provokasyonlarına rağmen Doğu Akdeniz meselesinde sabırlı, soğuk kanlı davrandık.”

“AZERBAYCAN TOPRAKLARININ İŞGAL EDİLMESİNE SESSİZ KALAMAZDIK”

“Haklı olmanın özgüveniyle hareket ediyor, müzakere masasından kaçmıyoruz. AB’nin Türkiye’yi kendinden uzaklaştıran stratejik körlükten bir an önce kurtulmasını ümit ediyoruz. Şantaj dilinin fayda sağlamayacağı artık anlaşılmalıdır. Karadeniz’de keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bu konudaki irademizi daha da güçlendirmiştir. İnşallah Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerinden de müjdeli haberler alacağımızı ümit ediyorum.”

“AZERBAYCAN TOPRAKLARININ İŞGALİNE SESSİZ KALAMAZDIK”

“Azerbaycan topraklarının işgal edilmesine sessiz kalamazdık. Minsk 3’lüsü her türlü ihtimallerle bizim Azeri kardeşlerimizi Azeri Türklerinin ifadesiyle ‘kaçkın’ yaşattı. Hep oyalamaca… Hep oyalamaca… Bunu kendileriyle konuştuğumuzda da bize bir çözüm üretmediler. Çözüm üretmek gibi bir dertleri de yoktu.

Azeri kardeşlerimiz şimdi kendi göbeklerini kendileri kesti ve işi bitirdi. Biz gözleri yaşlı olarak dün İlham Aliyev kardeşimizin Suşa’nın düşüşünden sonra yaptığı açıklamaları ekranda izledik. İşte 2 devlet tek millet olmanın aşkı budur. Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıyla sevincimiz ve umutlarımız artmıştır. Karabağ’daki işgal bitene kadar mücadele bayrağı inmeyecektir. ‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez.’ İnmeyecektir. Başta Kelbecer ve Laçin olmak üzere buralar da sahiplerine inşallah teslim edilecektir.”

“İSLAM  DÜŞMANLIĞI DEVLET BAŞKANLIĞI NEZDİNDE TEŞVİK EDİLİYOR”

“İslam düşmanlığı devlet başkanlığı nezdinde teşvik ediliyor, destekleniyor. Türkiye’nin sınır dışı ettiği yabancı terörist savaşçıların yurt dışında elini kolunu sallayarak eylem yapmasını anlayamıyoruz.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti

 

Benzer Haberler