'Erdoğan bizi hayal kırıklığına uğrattı' dediler ve inceleme başlattılar - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

‘Erdoğan bizi hayal kırıklığına uğrattı’ dediler ve inceleme başlattılar

Bloomberg ve Reuters’ta yer alan haberlere göre, ABD, uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. Yaptırımların ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ABD harekete geçecek. Aynı haberlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nicolas Maduro’ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattı.

ABD’li üst düzey bir yetkilinin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre ABD, uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. Yaptırımların ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ABD’nin harekete geçeceği ifade edildi. Aynı iddia İngiliz haber ajansı Reuters’ta da yer aldı.

Bloomberg’te yer alan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı’nın terör finansmanıyla mücadele sorumlusu Marshall Billingslea’nın Cuma günü Ankara’da Türk yetkililerle yapacağı görüşmede Venezüella ile ticari ilişkilerin ele alınacağı belirtildi.

ABD’li bir üst düzey yetkilinin ifadelerine dayandırılan iddiaya göre, ABD uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. İncelemeler kapsamında, ABD yaptırımlarının ihlal edildiğinin tespiti durumunda ABD’nin harekete geçeceği kaydedildi. Billingslea’nın Ankara temaslarında görüşme başlıklarının İran’dan oluşmasının planlandığını belirten ABD’li yetkili, ancak muhtemelen Venezüella ile ticari ilişkilerin de ele alınacağını aktardı.

“TÜRKİYE WASHINGTON’U HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI”

ABD’li üst yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Venezüella lideri Nicolas Maduro’ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Yetkili “Venezüella meselesinde Türk ve diğer hükümetlerle yaptığımız konuşmada Maduro rejiminin meşruiyetini kabul etmediğimizi belirttik. Ayrıca bu konuda bize katılmalarını istedik, ama bu güne kadar Türkiye’den olumlu bir cevap gelmedi” diye konuştu.

Advertisement