Erdoğan: Başınıza tercümanım kadar taş düşsün

19 Ağustos 2021 Perşembe

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD’yle göçmen kabulü anlaşması iddiasına yanıt veren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Bu adam yalancı, bugüne kadar doğru bir sözü var mı, yok. İlla dışişleri yetkilisinin mi olması lazım? Ben varım orada. Dışişleri bana bağlı. Ben konuşuyorum, kiminle? ABD Başkanıyla. Başınıza tercümanım kadar taş düşsün” dedi.

İktidara yakın kanallardan olan, Kanal 7, Ülke TV, 24 TV, TVNET ve TV 360 ortak canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, “Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz” dedi.

Erdoğan’ın basın toplantısında ‘Atatürk’ sansürü!

“TALİBAN YÖNETİCİLERİNİN ILIMLI AÇIKLAMALARI…”

Erdoğan, “Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

“Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan’ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir” diyen Erdoğan, “Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Hamid Karzai Havalimanının güvenliği konusunda, “Şimdi sahada oluşan yeni gerçeklere göre planlarımızı yapıyor, görüşmelerimizi de ona göre sürdürüyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan’ın görüşmelerinde bulunan tercümanın Merve Kavakçı’nın kızı Fatima Gülham Abushanab olmasının ortaya çıkmasına muhalefetten tepki gelmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın son görüşmesine dikkat çekerek, “Öncelikle şu aşikardır ki; Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet mekanizmalarının dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de belli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.” demişti.

Benzer Haberler