‘Erdoğan AİHM’e başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı bağlamıyor?’

Yayın tarihi: 21 Kasım 2018 Çarşamba 7:29 am - Güncelleme: 21 Kasım 2018 Çarşamba 7:29 am

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, AİHM’in Demirtaş’a dair verdiği karara ilişkin “AİHM kararları bizi bağlamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2002 yılında AİHM’e yaptığı başvurusunu hatırlattı. Kerestecioğlu, “Erdoğan başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı kararları Türkiye’yi bağlamıyor?” diye sordu.

HDP Ankara Filiz Kerestecioğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmalı kararı sonrası Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Kerestecioğlu, yaptığı konuşmada, AİHM’in Selahattin Demirtaş kararına değinerek, Demirtaş’ın tutukluluğunun, ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu, derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mahkemenin verdiği karar sonrası sarf ettiği “AİHM kararları bizi bağlamaz. Bugüne kadar örgütle ilgili çoğu kararlar hepsi aleyhe. Karşılığında yapabilecek çok şeyler var. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz. Terör devam ediyor” sözleri üzerinde duran Kerestecioğlu, Erdoğan’a 2002 yılında AİHM’e yaptığı başvurusunu hatırlattı.

Kerestecioğlu “AİHM, 2002 yılında Erdoğan başvurunca İnsan Hakları Mahkemesi oluyor da, Selahattin Demirtaş başvurunca mı kararları Türkiye’yi bağlamıyor?” diye sordu.

Filiz Kerestecioğlu konuşmasında, “AİHM Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklandığını, hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini tespit ederek derhal salıverilmesine hükmetti. Bu karar bağlayıcıdır ve bugünden itibaren Demirtaş’ın tutuklu kaldığı her an için devlet suç işlemektedir. AİHM kararına uyulsun ve Demirtaş bir an önce özgür bırakılsın” ifadelerini kullandı.