Erbakan: Barajın düşürülmesini MHP talep etti, bir adım da HDP’ye yönelik

17 Mart 2022 Perşembe

Erbakan: Barajın düşürülmesini MHP talep etti, bir adım da HDP’ye yönelik

İktidarın seçim kanunu teklifini değerlendiren Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, barajın düşürülmesini MHP’nin talep ettiğini, bir adımın da kapatma davası açılan HDP’ye yönelik olduğunu söyledi.

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, bir otel düzenlediği basın toplantısında AKP ve MHP milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu, seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erbakan barajın düşürülmesinin MHP’nin talebiyle gerçeklemiş bir adım olduğunu söyledi. Seçim barajının yüzde 7’ye inmemesi durumunda MHP’nin barajı aşmasının mümkün olmayacağını belirten Erbakan, “AK Parti’nin çok istediği dar bölge sisteminin gelmemesinde de iktidar ortağının itirazının rol oynadığını düşünüyoruz. Çünkü dar bölge veya daraltılmış bölge sistemine geçilmesi halinde MHP’nin aleyhine olacak. AK Parti’nin daha fazla milletvekili çıkarması MHP’nin ise aleyhine bir durum gelişmesi söz konusu olacak” dedi.

Erdoğan’dan seçim kanunu açıklaması

‘BU ADIM DA HDP’YE YÖNELİK’

Erbakan, şöyle devam etti: “Mecliste grubu olan partilerin seçime girme hakkını kazanamamasına yönelik olan düzenlemede bizim kanaatimize göre kapatılması muhtemel olan HDP’nin yerine kurulacak olan partinin seçime girme hakkını elde edememesine yönelik. Yani seçime yakın bir zamanda HDP’nin kapatılması o yakın zamanda birkaç ay içerisinde yeni kurulacak olan partinin teşkilatlanmasını tamamlayamaması ama meclisteki HDP’nin milletvekillerinin bu partiye geçmesi gibi bir durum halinde bu partinin yeni kurulacak HDP yerine kurulacak partinin seçime girmesini engellenebilmesi yani ‘evet grup kurmuş olabilirsiniz ama bu kurduğunuz yeni parti seçime giremez çünkü 41 ilde teşkilatlanmasının tamamlanması lazımdı’ denilecek. Bu adımında bu amaca yönelik bir adım olduğunu düşünüyoruz.”

AKP’den seçim kanunu eleştirilerine yanıt

‘DİĞER LİDERLER DEVLETLE YARIŞMAK DURUMUNDA KALACAK’

Erbakan, getirilen yeni sistemde ittifak içinde oyu az olan partilerin milletvekili çıkartmasını da son derece zorlaştırdığını kaydederek, şunları söyledi:

“Bu da mevcut muhalefetin ittifakının dağıtılması ve küçük partiler için ittifakın cazibesinin ortadan kalkması nedeniyle onların büyük partilerin oyu çok olan partilerin listesinden seçime girme veya kendi başlarına seçime girmeye yönelik adımlar atmasına sebep olacak bir durum. Yeni seçim kanununda çok önemli diğer bir konuda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla seçim çalışmalarına katılabilmesinin önünün açılması. Diğer siyasi parti liderleri ‘devletle rekabet etmek ve devletle yarışmak durumunda kalacak.’ Yüzde 125’lik enflasyon ve her geçen güm artan enflasyon ve ağırlaşan yaşam şartları önümüzdeki sene yapılacak bir seçimde ekonomik krizin çok daha derinden hissedildiği bir noktada bu şartlar karşısında ne kadar iktidar kendi lehine birtakım düzenlemeler yapsa da mevcut iktidarı bu düzenlemelerinden kurtarabilmesi son derece zor gözükmektedir.”

DSP Lideri Aksakal: Seçim barajını kaldırma sözü yerine getirilmeli

Benzer Haberler