Enis Berberoğlu yeniden milletvekili oldu

11 Şubat 2021 Perşembe

Enis Berberoğlu yeniden milletvekili oldu

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verip dokunulmazlığının kaldırılması için hazırladığı fezleke TBMM Genel Kurulu’nda Başkanlık Tezkeresi olarak okundu. Böylece Berberoğlu milletvekili sıfatını yeniden kazandı. 

Enis Berberoğlu için hazırlanan fezleke TBMM’ye geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop bugün grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantı sonrası konunun Genel Kurul bilgisine sunulmasına karar verildi. Buna göre başkanlık tezkeresi Genel Kurul’da okundu. Yemin etmesi gerekmeyen Berberoğlu, böylece yeniden CHP İstanbul milletvekili oldu.

Karar okunduktan sonra CHP milletvekilleri tarafından alkışlandı. Enis Berberoğlu salı günü CHP grup toplantısına katıldıktan sonra Meclis Genel Kurulu’nda yasama çalışmalarına katılabilecek.

OKUNDU VE ALKIŞ YÜKSELDİ

Okunan Başkanlık Tezkeresi şöyle: “Sanık hakkında yeniden yargılama kararı verildiğinden kesinleşmiş hükümün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması yazısı başkanlığımıza bildirilmiştir. Bu çerçevede söz konusu yazı ile ekindeki mahkeme kararı örneğinden İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen ve 4.6.2020 tarihli 95. Birleşimde TBMM Genel Kurulu’na sunulan kesin hükümün ortadan kalktığı anlaşılmakta olup, keyfiyet genel kurulun bilgisine sunulur.”

MHP: TEZKERENİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ise AYM kararı karşısında, TBMM’nin Berberoğlu’nun vekilliğini düşürülmesine dair 8 ay önce aldığı kararın yok sayılmasının “TBMM’ye yapılan büyük bir saygısızlık olarak” niteledi. Bülbül, “Şu an yapılan işlemin herhangi bir hukuku dayanağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Meclisimizin hukuku boşluğu dolduracak işlemleri ivedilikle yapması gerekmektedir. Bugünkü işlem sadece günü kurtarmaya yönelik bir işlemdir” dedi.

HDP: BERBEROĞLU HOŞGELDİ AMA BİR AYRIMCILIK ORTAYA ÇIKTI

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, “Bu hukuksuzluğun AYM’den dönmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Berberoğlu’na tekrar Meclis’e hoş geldin demek istiyoruz. Ama bir ayrımcılık da ortaya çıktı. Aynı gün bizim iki vekilimizi de hukuksuz haksız cezayla karşılaştı. Aynı AYM iki vekilimizin talebini ise reddetti. Bir kez daha ortaya çıktı Kürtlere bu ülkede hukuk yoktur, ayrımcılık vardır” değerlendirmesini yaptı.

CHP: HUKUK GASPI ORTADAN KALDIRILDI, BU SON OLSUN

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise geciken adaletin adalet olmadığını belirterek şu konuşmayı yaptı: “Biraz önce okunan başkanlık tezkeresi ile Berberoğlu’na yönelik hukuk marifetiyle yapılan bir hak gaspı bugün itibariyle ortadan kaldırılmıştır. Kararın bir an önce Meclis’e indirilmesi konusunda katkı sunan sayın Meclis Başkanı’na teşekkürlerimizi sunuyorum. Sayın Bülbül’e yanıt olarak değil de aslında bugün yapılan işlem geciktirilmiş bir işlemdir. Gecikmeyi yapan da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanıdır. AYM’nin karının bağlayıcılığı tartışmak yüce meclisin işi değildir. Beğensek de beğenmesek de ortay yerdeki anayasa uymak her şey ve herkesten önce TBMM’nin, yasama organının işidir. Bülbüle katılıyorum bu ilk kez karşılaştığımız bir durumdur. Aslında şu anda iki HDP’linin şu anda yaşadığı da göstermiştir ki bu örnek olayla mağduriyet ortaya çıkmıştır. Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkı biraz önce okunan tezkere ile sağlanmıştır hayırlı olsun, bu son olsun. Demokrasilerde kimse seçme seçilmeye engel olamasın.”

AKP: MİT TIRLARI İHANET OLARAK DURUYOR

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turhan ise ‘hukukun bağırarak değil de kendi mecrasında yürüyerek sorunu çözdüğünü’ söyledi. Turhan, “Okunan kararı alkışlayarak sanki beraat kararı varmış gibi değerlendirmenin dosya içeriğini bilmemekten kaynaklandığını düşünüyorum. Hala MİT tırları bir ihanet olarak mahkemenin önünde duruyor. Hala bu dosyada 17-25 Aralık gibi, 15 Temmuz gibi FETÖ operasyonu olduğu gün gibi ortada duruyor. Fezleke komisyona geldiğinde bu tekrar değerlendirilecektir. Az önce okunan mahkeme kararı başımızın tacıdır onun gereği yapılmıştır. Mit tırları davası bu topraklara insanlarımıza ihanettir” diye konuştu.

CHP’Lİ ALTAY: SİZLE KANUN YAPTIĞIMIZA ŞÜKREDİN

Varılan uzlaşmanın bozulma görüntüsü verilmesi üzerine bu kez kürsüye gelen CHP’li Engin Altay, “Bu tartışmaları Turhan niye açtı anlamadım. Eski Başbakan Yardımcınız Tuğrul Türkeş ‘vallahi de billahi de o tırlardaki silahlar Türkmenlere gitmedi’ açıklamasını yaptı. Eğer bu ihanetse bu haber 3 ayrı gazetede çıktı, onlara neden dava açılmadı? Ortada var olan anayasaya neden uymuyorsunuz sonra da ‘gelin yeni anayasa yapalım’ diyorsunuz sizle kanun yaptığımıza şükredin” dedi.

“Yeniden yargılanacak Berberoğlu için 60 yıl ceza talep ediliyor”

NE OLMUŞTU?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, MİT TIR’larının görüntülerini Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği iddiasıyla Enis Berberoğlu’nu 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu’nun AYM’ye yaptığı bireysel başvurudan hak ihlali ve yeniden yargılama kararı çıktı.

Ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi karara uymadı. Berberoğlu’nun avukatları üst mahkemeden de benzer karar çıkınca Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez bireysel başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi, kararının uygulanmamasının da ayrı bir hak ihlali oluşturduğuna karar verdi.

AYM “yeniden yargılama işlemlerine başlanmasına, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulmasına, hükümlü statüsünün sona erdirilmesine, yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesine” hükmetti. AYM, 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bunu yerine getirmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına karar verdi. Mahkemenin ‘yargılanmasının durdurulması’ ve ‘kesinleşmiş hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması’ kararı da Berberoğlu’nun yeniden vekil olmasının yolunu açtı.

Mahkeme, AYM’nin Enis Berberoğlu kararına bu kez uydu: Yeniden yargılanacak

CHP’li Enis Berberoğlu hakkında hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı’na gönderildi

Benzer Haberler