Emre Olur tutuklandı

Yayın tarihi: 21 Eylül 2022 Çarşamba 12:10 pm - Güncelleme: 21 Eylül 2022 Çarşamba 11:57 pm

Suç örgütü lideri Sedat Peker‘in basın danışmanı olarak bilinen ve Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen Emre Olur tutuklandı.

Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur, Anadolu Adliye’sindeki sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Olur, örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklandı.

Halk TV’den Seyhan Avşar, Olur’un emniyet ifadesine ulaştı.

Şarkıcı İsmail Türüt’ün Sedat Peker için yaptığı şarkı da Olur’a soruldu. Polisler, şarkının klibinin kim tarafından çekildiğini öğrenmek istedi.

‘HANGİ GAZETECİLER İLE İLETİŞİM KURDUN?’ SORUSU

Emre Olur’a sosyal medya yaptığı paylaşımlar ve bu paylaşımlara ilişkin kendisiyle iletişim kuran gazeteciler de soruldu. Olur, kendisiyle iletişim kuran gazetecilerin, gazetecilik faaliyetini yerine getirdiklerini belirterek, kendisine ulaşıp soru soran gazetecilerin isimlerini Emniyet’e verdi. Emre Olur’a bazı gazetecilerin ismi ise tek tek soruldu. Emniyet’in sorduğu isimlerin önceki gün sosyal medyada kim tarafından servis edildiği belli olmayan listede yer alan bir kısım gazeteciyle aynı olması dikkat çekti.

‘TELEFONLAR DUBAİ’DE KALDI’

Ayrıca gözaltına alınırken üzerinden 2 telefon ve 2 SIM kart çıkan Olur, bu duruma ilişkin ise Emniyet ifadesinde şunları söyledi: “Dubai’de telefon ucuz olduğu için 2 adet yeni telefon aldım. SIM kartlar zaten kullanılmıyor. Kahvaltı yaptığım sırada otelde gözaltına alındım. Daha önceki telefonlarım otel odasında kaldı. Bulabiliyorlarsa gidip alsınlar” dedi.

Olur, İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nda verdiği ifadeler de dikkat çeken beyanlarda bulundu.

İRTİBATLI OLDUĞU İSİMLERİ EMNİYET’E VERDİ

Sedat Peker ile ilk tanışmasının Flash TV’deki yayınlar nedeniyle Peker’in kendisini araması üzerine olduğunu belirten Olur, “Benim kendisine sempatimden kaynaklı olarak ara ara görüşmelerimiz oldu. Daha sonraki süreçte kendisinin yurtdışına gitmesi üzerine yayımladığı videolar ve tweet’ler sırasında bana kendisine ‘dijital tecrit uygulandığını’ söyleyerek WhatsApp üzerinden bir kısım tweet dizisini atarak kendi hesabımdan yayınlamamı istedi. Geçmişte kendisine olan muhabbetim nedeniyle, kıramadım. Bu tweet’leri kendi hesabımdan yayınladım. Peker’in çevresinde olan ve bana sorulan isimlerin bir kısmı koruma ekibinde olan şahıslardır. Bu şahısların bir kısmı ile kısmen irtibatım vardı” dedi. Olur, irtibatlı olduğu isimleri emniyet ifadesinde verdiğini aktardı.

‘BASINDA ÇIKAN YAYINLARDAN ALINTI YAPTIM’

Sedat Peker’in bayramlardaki yardımlarına ilişkin olarak ise Olur savcılık ifadesinde, “Kendi hesabımdan yayınladığım görselleri yerel ve ulusal basından alarak, kendi hesabımda haber niteliğinde yayınladım. Bunu ilk önce ben yayınlamış değilim. Basında çıkan yayınlardan alıntı yaptım” ifadelerini kullandı.

‘CAHİLLİĞİMDEN ATTIM’

Sedat Peker’e ilişkin attığı tweet’lere ilişkin olarak ise Olur, “Tweet’lerimi cahillik neticesinde attığımı kabul ediyorum. Bu tweet atma eylemlerinin suç niteliği olabileceğini değerlendirmediğim için bu şekilde cahilliğimden tweet atmış oldum” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE GELMEYİ BEN İSTEDİM’

Sedat Peker ile tanıştıktan sonra örgütsel herhangi bir eylem iştiraki olmadığını öne süren Olur, Peker’in yurtdışına kaçmasının ardından Karadağ ve Makedonya’da kendisiyle beraber yaklaşık 7,5 ay kaldığını belirtti. Daha sonra Türkiye’ye geri döndüğünü aktaran Olur, “Bir müddet ailemle beraber Türkiye’de yaşadım. 23 Mayıs 2021 tarihinde tekrar yurtdışına çıkmak zorunda kaldım çünkü Peker ile bağlantılarımdan dolayı devletin beni takip ettiğini düşündüğüm için korkmuştum. 13 Eylül 2022 tarihine kadar Makedonya’da kaldım. Herhangi bir suç işlediğim konusunda kendimi suçlu hissetmediğim için kendi kredi kartımı kullandım. Yerim ve adresim belliydi. Tatil için Dubai’ye gitmek üzere internet üzerinden vize talebinde bulundum. Birleşik Arap Emirlikleri mail yoluyla vizemi kabul etti. Bu kabulden sonra Dubai’ye gittim. Yaklaşık 2 gün kaldım. Sonra Dubai polisi beni otelde bularak ülkeyi terk etmem gerektiğini söyleyip bana Belgrad ve oradan da Arnavutluk’a gitmem üzere 2 bilet vererek uçağa bindirdi. Ben de bu şekilde Arnavutluk’a geldim. Havalimanında indiğim sırada polisler beni alarak karakola götürdü. 2 gün bekletti. Daha sonra nereye gitmek istediğimi sordular. Ben de Türkiye’ye gitmek istediğimi söyleyince Türkiye uçağına bindirip İstanbul’a gönderdiler. Bu şekilde Türkiye’ye geldim” dedi.

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM’

Olur, son olarak ifadesinde şunları söyledi: “Sedat Peker suç örgütü ile anlattığım bilgilerin dışında başkaca herhangi bir ilgim alakam yoktur. Örgüt adına suç teşkil edecek herhangi bir eylemde bulunmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

‘SUSMA HAKKINI KULLANMADI, HİYERARŞİK YAPI İÇERİSİNDE DEĞİL’ SAVUNMASI

Emre Olur’un avukatı ise savunmasında müvekkilinin susma hakkını kullanmamasına dikkat çekerek, “Örgütsel suçlarda örgüt üyeliği için örgütsel yapı içerisinde olmak gerekmektedir. Suç örgütü üyeleri genelde örgüt yöneticilerinden korkmaları ve hiyerarşik yapıya bağlı olmalarından susma haklarını kullanırlar ya da eylemlere yönelik iddiaları inkar veya eksik anlatım şeklinde savunma yaparlar. Müvekkilim susma hakkını kullanmadığı gibi 38 sayfalık Emniyet ifadesinde ayrıntılı bir şekilde her şeyi anlattı. Kendi hesabından yayınladığı tweet’leri kabul etmeyip inkar kolaycılığını seçmedi. Bu hususlar müvekkilimin hiyerarşik yapı içerisinde olmadığını göstermektedir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Emre Olur ile görüşen Peker’in avukatı Ersan Barkın TELE 1’den Esma Yapıcı’ya açıklamalarda bulunmuştu. Barkın şu ifadeleri kullanmıştı:

“Emre Olur ile görüştüm, durumu gayet iyi. Arnavutluk’ta yakalandığı andan itibaren görevliler kendisine çok iyi davranmış, hukuken serbest kalması gerekiyor ama fiilen böyle bir beklentimiz yok serbest kalacağını düşünmüyoruz.”

Flaş… Emre Olur’u ziyaret eden avukat TELE1’e konuştu! ‘Şaşkındı’