Emel Korkmaz: Adaletin olmadığını çocuklarımızın canını alarak bu kararla bir kez daha gösterdiler

26 Nisan 2022 Salı

Gezi prostestoları sırasında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve yine Gezi protestolarında polisin attığı gaz fişeğini kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’n annesi Gülsüm Elvan Gezi Davası’nda çıkan mahkeme kararına tepkşi gösterdi. Emel Korkmaz karar için, “Maalesef bu ülkede adaletin olmadığını çocuklarımızın canını alarak gösterdiler” ifadelerini kullanırken Gülsüm Elvan, “Bunlar gidecek, Gezi kalacak”dedi.

Gezi Direnişi’ne ilişkin beraat kararlarının bozulmasının ardından yeniden görülmeye başlanan Gezi Davası’nın 6. duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Karar duruşmasında iş insanı Osman Kavala’ya ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi 18’er yıl hapis cezası almış, tutuklanmalarına hükmedildi.

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, verilen hapis kararlarına tepki gösterdi. Gazete Duvar’a konuşan Emel Korkmaz, “Verilen bu karar tekrar çok canımızı yaktı maalesef. Osman Kavala’nın bu kadar süre adaletsizce yargılanması, cezaevinde tutulması çok yanımızı yaktı. Diğer isimlerin de. Maalesef adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz. Bütün davalarda olduğu gibi bu davada da yine adaletli bir karar çıkmadı” ifadelerini kullandı.

“ADALETİN OLMADIĞINI ÇOCUKLARIMIZIN CANINI ALARAK GÖSTERDİLER”

Gezi eylemlerinin barışçıl olduğunu söyleyen Korkmaz, “Çocuklar, insanlar özgürce yaşamak, istedikleri adaletli bir ülkede yaşamak için sokaklardaydılar. Ağaçların katledilmemesi, insanların özgürlüklerinin sonlandırılmaması için sokaklardaydılar. Ben bunu her zaman dile getirmeye devam edeceğim. Maalesef bu ülkede adaletin olmadığını çocuklarımızın canını alarak, bizim canımızı yakarak, bu kararlarla bir kez daha gösterdiler” diye konuştu.

Gülsüm Elvan ve Mücella Yapıcı

GÜLSÜM ELVAN: BUNLAR GİDECEK, GEZİ KALACAK

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanıp 9 ay komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise Dokuz8 Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün bir adaletsizliğe daha uğradık. Aslında şaşırmadık. Hala çocuklarımızın katili ellerini kollarını sallayıp gezerken bugün bizim avukatımızı aldılar. Mücella ablayı aldılar. Bu haksızlık bu adaletsizlik nereye kadar sürer? Bunlar gidecek, Gezi kalacak.”

Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezası alan Tayfun Kahraman’dan kızına yürek dağlayan veda