Ekvador’da son iki günde iki belediye başkanı öldürüldü

Yayın tarihi: 19 Nisan 2024 Cuma 10:47 pm - Güncelleme: 20 Nisan 2024 Cumartesi 3:35 pm

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, son iki günde iki belediye başkanı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ekvador’da, Azuay kasabasının Belediye Başkanı Camilo Ponce Enriquez’in 17 Nisan’da silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından bugün de El Oro eyaletine bağlı Portovelo kasabasının Belediye Başkanı Jorge Moldonado öldürüldü.

Ekvador Belediyeler Birliğinden (AME) yapılan açıklamada, El Oro eyaletine bağlı Portovelo kasabasının Belediye Başkanı Jorge Moldonado’nun, bir tetikçinin silahlı saldırısına uğradığı bildirildi. Moldonado’nun hastanede yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, son 2 günde iki belediye başkanının öldürüldüğü vurgulandı.

And eyaletine bağlı Azuay kasabasının Belediye Başkanı Camilo Ponce Enriquez de 17 Nisan’da silahlı saldırıda öldürülmüştü. Ekvador basınında çıkan habere göre, her iki belediye başkanı da yasa dışı madencilik faaliyetleriyle ilgilenen suç çetelerince öldürüldü.

Ekvador’da San Vicente kentinin Belediye Başkanı Brigitte Garcia ile Bölge İletişim Direktörü Jairo Loor, 25 Mart’ta uğradıkları suikast sonucu hayatını kaybetmişti. Ülkenin en genç belediye başkanı 26 yaşındaki Garcia ile Loor, seyahat ettikleri araçta ölü bulunmuştu.

Ekvador’un en genç belediye başkanına suikast

Kaynak: AA