Ekrem İmamoğlu’ndan İstanbullulara akşam uyarısı

Yayın tarihi: 25 Ocak 2022 Salı 9:31 am - Güncelleme: 25 Ocak 2022 Salı 10:14 am

AKOM’da İstanbul‘u etkisi altına alan kar yağışına ilişkin konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘akşam’ uyarısında bulundu. İmamoğlu kentin belli noktalarında karın yine çok etkili olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul‘da etkili kar yağışına ilişkin son durumu AKOM’da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

İstanbullulara tüm uyarıları dikkate almaları çağrısında bulunan İmamoğlu, “Lütfen bu akşam mutlaka kar yağışı olduğunu bilelim. Bunun yine belli noktalarda çok etkili olacağını ifade edelim” dedi ve toplu ulaşımı kullanmalarını tavsiye etti.

“İstanbul’un bir sorumluluk haritası vardır. Hangi kuruma, kuruluşa aittir yazılı belli. Bu tür afet ortamlarında konunun bu olmadığını, böylesi bir konu üzerinden birilerine ya da kurum kuruluşlara dönük ok fırlatmayı, yaralamayı isteyen söylemleri duymuyoruz bile” açıklamasında da bulunan İBB Başkanı özetle şunları söyledi:

“TÜM KURUMLARLA MÜŞTEREK ÇALIŞIYORUZ”

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirmek adına tüm kurum kuruluşlarla müşterek bir çalışma yaparak hızlıca kentimizin toparlanmasını sağlıyoruz. Kar yağışı 21’i itibariyle yoğunlaştı ama özellikle dün çok yoğun bir kar yağışını yaşadık. Öğleden sonra 15 itibariyle Arnavutköy ve Eyüp Sultan bölgesinde yoğun bir biçimde başlayan kar yağışı 18 sonrası İstanbul’un özellikle batı tarafında çok yoğun etkisini gösterdi. 8 saatte yaklaşık 60 kiloya ulaştığı bilgisini aldık.

“KAR KALINLIĞININ 80 CM’Yİ BULDUĞU YERLER VAR”

Kar kalınlığının 80 cm bulan bölgelerimiz var. Bazı yığılmalarla bazı bölgelerde 1 metreyi aşan yoğunluğa ulaştı. Bugün de akşam itibariyle beklenen 18’den sonra yoğun bir şekilde devam etme ihtimali yüksek. Yapılan bütün uyarılara, açıklamalara bütün vatandaşlarımızın uymasını istiyoruz.

“TÜM UYARILAR ÖNEMLİ”

Özellikle sayın Valimizin açıklaması var halkımızın dikkatine sunduğu bunların önemli olduğunu ve uyulması gerektiğini hatırlatalım. Bugün saat 13’e kadar bazı özel görevi olan araçların dışında araçların trafiğe çıkmaması hususunda uyarı yaptı Valiliğimiz. Anadolu ve Trakya istikametinden şehrimize araç giriş kısıtlamasının devam edeceğini duyurdular. Aynı şekilde otogarlardan çıkış kısıtlaması bugün 13’e kadar devam edecek. Dün yapılan açıklamayla memur, işçi ve diğer personelin bugün tam gün idari izinli olduğunu duyurdular.

TEM Otoyolu’nda Kuzey Çevre Yolu’nda ve D-100 karayollarının kapalı olmasına sebep olan araçların alınması görevlilerin işini kolaylaştıracaktır. 33 bin 360 ton mevcutta tuz stoğumuz var. Kaldı ki şu ana kadar 54 bin ton civarında tuz kullandığımızda, 21 ton civarında da solüsyon kullandığımızı açıklayalım.

“BİRTAKIM HUSUSLAR ÖNE ÇIKARILIYOR”

Bir tartışma konusu var. İBB veya diğer kamu kuruluşlarıyla ilgili bir takım hususlar öne çıkartılıyor. Bizim ilk günden itibaren yapmaya çalıştığımız şey senkronizasyonu sağlamak, ortak bir biçimde birbirinin açığına bakan değil birbirinin işine katkı sunan bir anlayışla İstanbullunun zor koşullarda hayatını kolaylaştırma çabası.

HALK EKMEK VE YARDIMLAR

Halk Ekmek üretimi yoğun şekilde devam ediyor, sevkiyat biraz gecikmekte. Vatandaşlarımız ekmek ihtiyacını büfelerden giderebilir. Su ve doğal gaz kesintisi olmadı. Sokakta kalan vatandaşlarımızı ağırladık. Başta Bayrampaşa Otogarımız olmak üzere 1500’e yakın yolcuyu ağırlamaktayız. Kumanya, barınma ihtiyaçlarına kadar maksimum duyarlılıkta bulunduk. 65 binin üzerinde kumanya dağıtımı yapıldı. Sokak canlılarına 2 tonun üzerinde kuru mama dağıtıldı.”

“BU SÖYLEMLERİ DUYMUYORUZ BİLE”

İstanbul’da son zamanlarda görülen en yoğun kar yağışını yaşadık. Şu an itibariyle tedbirimiz daha büyümüştür. Özellikle bir önceki akşamdan bildiğiniz üzere Bolu civarındaki yolun kapalı olması, TIR’ların otobanlarda yoğunlaşması ve arızaları tıkanıklığı büyütmüştür.

İstanbul’un bir sorumluluk haritası vardır. Hangi kuruma, kuruluşa aittir yazılı belli. Bu tür afet ortamlarında konunun bu olmadığını, böylesi bir konu üzerinden birilerine ya da kurum kuruluşlara dönük ok fırlatmayı, yaralamayı isteyen söylemleri duymuyoruz bile.

“AKŞAM KAR YAĞIŞI OLDUĞUNU BİLELİM”

Kar yağışından mağdur olan vatandaşlarımızın olduğunu bilerek onlardan da özür dileyerek yine de çok hızlı bir şekilde yoğunluğu azalttığımızı şimdilik ifade edelim. Lütfen bu akşam mutlaka kar yağışı olduğunu bilelim. Bunun yine belli noktalarda çok etkili olacağını ifade edelim. Yine vatandaşlarımızın yola çıkmama hususunda hassasiyet göstermelerini diliyorum. Toplu taşıma araçlarımız bugün yine yollarda olacak. İnsanlarımızın başta metro, metrobüs olmak üzere diğer araçlarımızın hizmet ettiğini belirtelim. Toplu taşımayı tercih edelim.”

İstanbul’da hayat durdu: Yollar kapandı, çatı çöktü, özel araçlar yasaklandı