Ekonomist Uğur Gürses'ten Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla ilgili yeni iddia - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Ekonomist Uğur Gürses’ten Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla ilgili yeni iddia

Ekonomi yazarı Uğur Gürses Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin, “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınma sebebi sadece faiz indirimi değildi. Parasal kaynak sağlasın baskısı da vardı” ifadesini kullandı. Gürses ayrıca Murat Çetinkaya’ya ‘istifa et baskısı’ yapıldığını bu nedenle Erdoğan’dan randevu istediğini, Erdoğan’ın ise randevu vermediğini belirtti.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına katılan ekonomist Uğur Gürses, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınmasını değerlendirdi, ekonomi kulislerinden bilgiler verdi.

Çetinkaya’nın görevden alınmasının temel noktasının faizleri 6 puan arttırması olduğunu söyleyen Gürses, “Döviz kuru konusunda dış güçler denmişti, faiz konusunda da Merkez Bankası Başkanı günah keçisi yapılmış görülüyor. Cumhurbaşkanı’nın faiz konusunda takıntısını biliyoruz. Çok fazla dillendirilmeyen işin başka bir boyutu daha var. Merkez Bankası’nın bu ekonomik çöküntü içerisinde kredi genişlemesine destek olması talebi var diye düşünüyorum. Görevden alma sebebi sadece faiz indirimi değil aynı zamanda bir parasal kaynak sağlasın baskısı. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı zaten tartışılıyordu, bu hamle ile tamamen vitrinden çıkarılmış oldu” dedi.

‘Hedefler tek başına değil hükümet ile birlikte belirleniyor’
Merkez Bankası Başkanı görevden alındığında kurumsal hedefleri tutturamadı denildiğini yani enflasyondan bahsedildiğini fakat enflasyon hedefinin tek başına değil hükümet ile birlikte belirlendiğini söyleyen Uğur Gürses, “Hedefi siyaseten tutturamayan Berat Albayrak. Bürokrat sorumlu görevden alınıyor peki siyasal sorumlu? Eleştiri odağı olan Berat Albayrak bir kenara çekilmiş gibi duruyor” diye konuştu.

‘Cumhurbaşkanı’ndan randevu istedi ama kabul edilmedi’
Ekonomi kulislerinde konuşulanları da anlatan Gürses, “Merkez Bankası Başkanı’nın istifa etmeyeceğini söylediği hatta Cumhurbaşkanı ile görüşmeye çalıştığı, Cumhurbaşkanı’nın randevu vermediği konuşuluyor. Hatta Cumhurbaşkanı ile bir yıldır yüz yüze gelmediği söyleniyor. Berat Albayrak aracılığıyla mesajların iletildiği, özellikle Haziran ayı toplantısında faiz indirimi yapması istendiği hatta ne kadarlık olacağının da söylendiği ancak para politikası kurulunun bunu yapmadığı söyleniyor” dedi.

Advertisement