Ekonomik kriz aşiretleri de vurdu! Masrafları düşürme kararı aldılar

Yayın tarihi: 30 Ağustos 2023 Çarşamba 12:11 pm - Güncelleme: 30 Ağustos 2023 Çarşamba 12:11 pm

Van’da üç aşiret temsilcileri bir araya gelerek, masraflı olduğu gerekçesiyle düğün takılarında ‘açık mendil’ geleneğinden ‘kapalı zarf’ usulüne geçme kararı aldı. Üç gün yapılan taziyeler ise iki güne düşürüldü.

Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Ertuşi, Botan ve Merzikan aşiretlerinin ileri gelenleri, muhtarlar ve kanaat önderleri bir araya gelerek büyük masrafın yapıldığı düğün ve taziyelerle ilgili yeni kararlar aldı.

Yapılan görüşmelerde alınan ortak kararlarla, düğünlerde miktarın ilan edilmesi için masaya kurulan ‘Açık mendil’ geleneğine son verildiği, yerine ise ‘Kapalı zarf’ usulüne geçildiği belirtildi. Aynı şekilde düğün sahibi için büyük maddi sıkıntıya neden olan gelinin köyden ya da ilçeden alınarak gelinlik ve kuaför için kente götürülmesi usulünün de kaldırılarak yerine gelenek ve göreneklere göre hazırlık yapılmasına karar verildi. Aşiret mensupları, 3 gün yemekli yapılan taziyeleri de 2 güne düşürdü.

KARARA UYMAYANLARIN DÜĞÜNÜNE GİTMEYECEKLER

Ertuşi aşireti lideri ve bölgenin kanaat önderinden olan İskender Ertuş, aldıkları bu kararlara uymayanların artık düğünlerine gitmeyeceklerini söyledi. Ertuş, “Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayacak olan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacak. Örf ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiseler düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizler de düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız. Taziyelere de düzenlemeler getirildi. Daha önce 3 gün yapılan taziyeler, bundan sonra 2 gün yapılacak ve kara bayram olarak adlandırılan adetler de kaldırıldı” dedi.

Şanlıurfa’da seçim kavgası! Aşiretler birbirine girdi