Dünyayı saran koronavirüs bu mahalleye giremedi; “Bu sene gelmeyin”

30 Eylül 2020 Çarşamba

Dünyayı saran koronavirüs bu mahalleye giremedi; “Bu sene gelmeyin”

Dünyayı saran koronavirüs salgını, Erzurum’un Köprüköy ilçesine bağlı Aşağı Çakmak Mahallesi’ne giremedi. Muhtar İbrahim Kara, her yıl başta İstanbul, Ankara olmak üzere büyük kentlerden memleketlerine gelenlere “Bu sene gelmeyin” tavsiyesinde bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, dünyayı saran ve mart ayından itibaren Türkiye’de de görülen koronavirüse, Erzurum’un Köprüköy ilçesine bağlı Aşağı Çakmak Mahallesi’nde yakalanan olmadı. 10 haneli, 85 nüfuslu mahallede Muhtar İbrahim Kara, valilik ve kaymakamlıktan gelen talimatlara uyup, yayımlanan genelgelerdeki tedbirleri birebir yerine getiriyor.

MAHALLELİNİN ATEŞİNİ ÖLÇÜYOR

Ayrıca elinde ateş ölçer ile gezip, mahallelinin sık sık ateşini ölçüyor. Cami hoparlöründen uyarı anonsları yapan Kara, büyüklerin yanı sıra çocukların da maskesiz dışarı çıkmasına izin vermiyor. Muhtar İbrahim Kara, ilçe merkezinden alışverişi ise sırayla yaptırıyor. Muhtar Kara’nın sıraya koyduğu mahalle sakinlerinden sırası gelen, 20 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine gidip, siparişleri alıp, geri geliyor.

”BU SENE GELMEYİN”

Her yıl başta İstanbul, Ankara olmak üzere büyük kentlerden memleketlerine gelenlere “Bu sene gelmeyin” tavsiyesinde bulunan Muhtar Kara, Ankara’dan gelen bir aileyi ise 14 gün karantina altında tuttu.

”HER ŞEYİ DEVLETE BIRAKMAYACAĞIZ”

Köprüköy Kaymakamlığı tarafından koronavirüs denetim heyetine alınan Muhtar İbrahim Kara, şunları söyledi:

“Tedbirlere uymaktan başka kurtuluş yolumuz yok. Maskesiz dışarı çıkılmayacak, hijyene dikkat edilecek ve mesafeye uyulacak. Bu konuda sadece ben değil azalar ve cami imamı da zaman zaman uyarıda bulunuyor. Tedbirlerden başka çıkış yolumuz yok. Her şeyi devlete bırakmayacağız. Aldığımız tedbirler sayesinde mahallemizde bugüne kadar virüs vakası görülmedi. Aldığımız tedbirlere halkımızda itinayla uyum sağladı. Bugüne kadar koronavirüs mahallemize girmedi, inşallah bundan sonra da giremez.”

Benzer Haberler