DSÖ’nün uyarılarına rağmen aşıda korkulan yaşandı!

6 Şubat 2021 Cumartesi

DSÖ’nün uyarılarına rağmen aşıda korkulan yaşandı!

DSÖ geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, tüm ülkelerin aşı alamaması durumunda salgının devam edeceğini söylemişti fakat buna rağmen toplamda 2.5 milyar nüfusu olan 130 ülkede hiç koronavirüs aşısına erişemediğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı uygulamalarının dörtte üçünün sadece küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 60’ını elinde bulunduran 10 ülkede gerçekleştiğini belirterek, “2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede henüz tek bir doz (Covid-19 aşısı) uygulanmadı” dedi.

AA’nın aktardığı habere göre Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Covid-19 aşılamalarında sağlık çalışanları, yaşlılar ve ciddi hastalıkları olan kişilere öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Küresel olarak, aşıların sayısı, rapor edilen vaka sayısını geçti. Bir anlamda, bu iyi haber ve bu kadar kısa bir zaman diliminde dikkate değer bir başarı” diye konuştu.

Ghebreyesus, küresel çapta Covid-19 aşılarındaki adaletsiz erişime dikkati çekerek, dünyada şimdiye kadar uygulanan aşıların dörtte üçünün küresel GSYH’nin yüzde 60’ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede gerçekleştiğinin altını çizdi.

130 ÜLKEDE TEK BİR DOZ AŞI UYGULANMADI

“2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz (Covid-19 aşısı) uygulanmadı” ifadesini kullanan Ghebreyesus, salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı.

Ghebreyesus, “Aksi takdirde başlangıç noktasına dönebiliriz” uyarısında bulundu.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 2021’in ilk 6 ayında yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz Covid-19 aşısı tahsis edildiğini bildirmişti.

COVAX kapsamında, 145 civarındaki yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3’ünün bu yıl ortasına kadar aşılanması hedefleniyor.

DSÖ UYARMIŞTI

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada düşük ve orta gelirli ülkelerin aşıya erişiminde sorun yaşadığını, eğer tüm ülkelerde aşı uygulanmazsa koronavirüs salgınının tahmin edilenden daha uzun sürebileceği konusunda uyarmıştı.

DSÖ aşı uyarısını tekrarladı: ‘Eğer yapılmazsa büyük zararı olur!’

DSÖ: Aşı milliyetçiliği hepimizi incitiyor

 

Benzer Haberler