Dolar rekor tazeledi, dikkat çeken tweet geldi

12 Ekim 2021 Salı

Dolar rekor tazeledi, dikkat çeken tweet geldi

Dolar güne 9.01 liradan başladı 9.03’ü aştı. Goldman Sachs ekonomisti Erik Meyersson’dan dikkat çeken TL tweet’i geldi.

Döviz kurlarından da rekor üstüne rekor geliyor. Dün yurtiçi piyasalar kapandıktan sonra 9.02 seviyesini görerek yeni bir rekora imza atan dolar bu sabaha da 9 liranın üzerinde başladı.

Serbest piyasada 9 liradan alınan dolar, yükselişini devam ettirerek tarihi zirvesi olan 9.0301’i gördü. Euro ise 10,4273 liradan, sterlin 12,26 liradan işlem görüyor. Piyasaların dünkü kapanışında doların satış fiyatı 8,96 lira, euronun satış fiyatı ise 10,37 lira olmuştu.

GOLDMAN SACHS EKONOMİSTİ DALGA GEÇTİ

Türkiye üzerine çalışmaları bulunan yatırım bankası Goldman Sachs’ın ekonomisti Erik Meyersson ise TL’nin durumuyla dalga geçen bir paylaşımda bulundu ve TL’deki değer kaybının sürebileceği mesajını verdi: “Türk Lirası’nın bugünkü değeri dünkü değerden daha zayıf olabilir ama en azından yarınki değerden daha güçlü.”

ALTIN DA YÜKSELİŞTE

Türkiye’de altın fiyatları da yükselmeye devam ediyor. İstanbul serbest piyasada gram altın güne yüzde 0,70 prim yaparak 510 liradan başladı. Yüzde 0,42 değerlenen çeyrek altın ise 837 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı 1761 dolar.

DOLARDA YÜKSELİŞ NASIL BAŞLADI?

Öte yandan doların yükseliş trendine girmesi ilk olarak Merkez Bankası’nın 23 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısında politika faizinde 100 baz puanlık indirime gitmesiyle başladı. TCMB, söz konusu PPK toplantısının ardından yüzde 19 olan faizi, yüzde 18’e çekmişti. Kararın ardından 8,68 lira civarında dalgalanan dolar/TL, 8,88 seviyesine kadar yükselmişti. Ardından küresel piyasalarda doların güçlenmesinin de etkisiyle TL’deki değer kaybı devam ederken, dolar kuru 8,95 seviyesine çıkmıştı.

Erdoğan konuştu, dolar fırladı

Benzer Haberler