‘Dolar 10 lira olacak’ davasında Merdan Yanardağ ve 32 isme beraat

29 Nisan 2022 Cuma

‘Dolar 10 lira olacak’ davasında Merdan Yanardağ ve 32 isme beraat

“Dolar 10 lira olacak” dedikleri için ‘provoke edici paylaşımlar’ yaptıkları gerekçesiyle yargılanan ve aralarında Merdan Yanardağ’ın da olduğu 33 kişi beraat etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) şikayeti üzerine aralarında gazeteci, sanatçı ve ekonomistlerin olduğu 38 sanığın ‘Piyasa dolandırıcılığı’ suçlamasıyla 5’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada karar çıktı. Mahkeme, aralarında Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ’ın da bulunduğu sanıklar hakkında suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Vedat Gürdal, Şenay Becerikli ve Orhan Kalkan ile sanık avukatları ve şikayetçi BDDK ile SPK avukatları katıldı. Duruşma savcısı, “Sanıklar hakkında Sermaye Piyasası Kanunu’nun ABD doları fiyatının artacağına yönelik yaptıkları haber ve paylaşımlar nedeniyle dava açılmışsa da yabancı ülke paralarının sermaye piyasası aracı olarak sayılmadığından suçun unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verilmesi yönündeki mütalaasını tekrarladı.

‘Dolar 10 TL olacak’ diyenler bir kez daha hakim karşısına çıktı

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Şikayetçi BDDK avukatı Deniz Kubat, ilk olarak sanık Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya’nın tvde yaptıkları haberler nedeniyle haklarında işlem başlatıldığını, sanıklar hakkında “İtibarın zedelenmesi” suçu yönünden değerlendirme yapılarak hüküm kurulması gerektiğini belirtti.

Sanık avukatları ise bilirkişi raporlarında hem piyasa dolandırıcılığı, hem de Bankacılık Kanunu’nda düzenlenen “İtibarın zedelenmesi” suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat verilmesi talebinde bulundular. Sanıklar da beraatlerini talep ettiler. Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle 33 sanık hakkında “Piyasa dolandırıcılığı” suçundan beraat kararı verdi.

‘Dolar 10 lira olacak’ davasında sona doğru: Savcı beraat istedi

 

Benzer Haberler