Diyarbakır’da araba ve halı yıkamak yasaklandı

Yayın tarihi: 8 Ağustos 2023 Salı 12:50 pm - Güncelleme: 8 Ağustos 2023 Salı 12:50 pm

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi su tasarrufu için bir dizi karar aldı. Kararla kentte araba ve halı yıkamak yasaklandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) içme suyunda yaşanabilecek kesintilerin önüne geçmek amacıyla 1-31 Ağustos arasında iş yeri önü, kaldırım yıkama ve çevre sulamalarının hortumla yapılmaması kararı sonrası yeni bir karar daha aldı.

DİSKİ, 8-12 Ağustos arasında (5 gün) il merkezindeki 151 akaryakıt istasyonu ve 8-10 Ağustos arasında (3 gün) 36 halı yıkama fabrikasında araç ve halı yıkamayı yasakladı. Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediye zabıta ekipleri kurallara uymayanlara 1295 lira idari ceza uygulanacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ise su tasarrufuna dikkat çekerek şunları ifade etti: “Diyarbakır’ımızda su tüketiminin arttığı bu günlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyacı olan suyumuz Dicle Barajı’ndan temin edilerek musluklardan içilebilir kalitede olarak ulaştırılmaktadır. Vatandaşlarımızın insani tüketim amaçlı kullandığı sularda yaşanabilecek kesintilerin önüne geçmek amacıyla tedbirler alıyoruz.”