Diyanet ‘buyurdu’: Zorunluluk yoksa sezaryen caiz değil

10 Mart 2021 Çarşamba

Diyanet ‘buyurdu’: Zorunluluk yoksa sezaryen caiz değil

Diyanet İşleri Başkanlığı, kadınların nasıl doğum yapacağına da karıştı. Başkanlık tarafından verilen bir fetvada zorunlu haller dışında sezaryene başvurulmasının dinen caiz olmadığı söylendi.

Kadınların hayat tarzlarına ve kararlarına yönelik saldırıların bir yenisi de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi. Yurttaşlardan gelen sorulara cevap veren, Diyanet, zorunlu haller dışında sezaryenin caiz olmadığını söyledi.

Din İşleri Yüksel Kurulu Başkanlığı internet sitesinin ‘Kurul Fetvaları’ bölümünde yer alan “Tıbben gerekli olmadığı halde normal doğum yerine sezaryen ile doğuma yönlendirmek caiz midir?” sorusuna şu ifadelerle yanıt verildi:

“Uzmanlara göre, anne ve bebek açısından sağlıklı olan normal doğum olup sezaryen sadece tıbbi zorunluluk halinde başvurulabilecek bir yöntemdir. Buna göre tıbben gerekli olmadığı halde normal doğum risklerinden kaçınmak, maddi çıkar kaygısı veya meşru olmayan başka nedenlerle hastaları sezaryene yönlendirmek kul ve kamu hakkı ihlali olduğundan caiz değildir.”

Benzer Haberler