Dışişleri: Atina’da atılan imzalar taraflı ve vizyonsuz

18 Eylül 2021 Cumartesi

Dışişleri: Atina’da atılan imzalar taraflı ve vizyonsuz

Dışişleri Bakanlığı’ndan 9 AB ülkesinin imzaladığı ‘Atina Bildirgesi’ne ‘taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk’ tepkisi geldi.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (Med9) Zirvesi’nde 9 AB ülkesinin imzaladığı ‘Atina Bildirgesi’ne tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “AB’nin dokuz üyesinin Atina’da yaptıkları Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildirinin, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri, önceki senelerde olduğu gibi taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur” dedi.

Bilgiç, bildiriye ilişkin şunları söyledi: “AB’nin dokuz üyesinin (Fransa, GKRY, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Slovenya, Yunanistan) 17 Eylül 2021 tarihinde Atina’da yaptıkları Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildirinin, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri, önceki senelerde olduğu gibi taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur. Söz konusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY’nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği’nin (AB) Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerinin liderleri Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen iklim, güvenlik ve göç konulu toplantıda bir araya gelmişti. İklim değişikliğinin açtığı zararlara karşı alınması gereken önlemler üzerine bir dizi karar alınan toplantıda, Afganistan’daki gelişmeler ve göç kaygıları ile Doğu Akdeniz tartışmaları da gündeme gelmişti.

Benzer Haberler