Dikiş makası ile doktoru kovalayıp yumruk atan hastaya indirim uygulanmadı!

Yayın tarihi: 13 Eylül 2022 Salı 2:19 pm - Güncelleme: 13 Eylül 2022 Salı 2:19 pm

İzmir’de İ.P, yarasına dikiş atıldığı sırada canının acıdığını iddia ederek doktorun elindeki makası aldı. Doktoru makasla kovalayıp yumruk atan İ.P’ye 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, makası silah sayarak tutuksuz sanığın cezasına indirim ve erteleme uygulamadı. 

Olay, 16 Mayıs 2021’de Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana geldi. Bıçakla yaralanan İ.P, sabah acil servise giriş yaptı. Doktor M.T, İ.P’nin yarasını temizledikten sonra dikiş atmak istedi.

Dikiş atıldığı sırada İ.P, canı yandığı gerekçesiyle bağırdı. M.T’ye hakaretler de yağdıran İ.P, dikiş makasını kapıp, doktoru kovalamaya başladı. Bu sırada hemşirenin araya girmesiyle elindeki makası yere düşüren İ.P, doktor M.T’ye yumruk atıp, kaçtı. Doktorun şikayeti ile gözaltına alınan İ.P, sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında İ.P hakkında ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından dava açıldı.

İNDİRİM VE ERTELEME VERİLMEDİ

Tutuksuz sanık İ.P’nin yargılanmasına İzmir 38’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 9 Eylül’de görülen 5’inci duruşmayla devam edildi. Duruşmaya M.T’nin avukatı Mithat Kara katıldı. Mütalaasının hazır olduğunu belirten savcı, olay günü İ.P’nin kendisine dikiş atıldığı sırada müdahalenin sert olduğu gerekçesiyle sinirlenip, asistan doktora hakarette bulunduğunu, eline makas aldığını ve yumruk atarak M.T’yi yaraladığını belirtti. Savcı, sanığın ‘kamu görevini ifa eden doktoru kasten yaralama’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın okunmasının ardından karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, İ.P’yi ‘kasten yaralama’ suçundan 6 ay hapis cez (asına çarptırdı. Makası ‘silah’ sayan heyet, cezayı artırarak 9 aya çıkardı. ‘Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun ek 12’nci maddesi gereğince İ.P’ye verilen ceza, suçun kamu görevlisine karşı işlenmiş olması nedeniyle 1 yıl 1 ay 15 gün hapis olarak değiştirildi. Hakim, İ.P’ye ayrıca ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi. Ceza, yine aynı kanununun ek 12’nci maddesi gereğince artırarak, 1 yıl 6 ay hapse çevrildi. Hakim, İ.P’ye verilen toplam 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasında da indirim ve erteleme uygulamadı.

“KARARIN ÖRNEK OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Öte yandan mahkemenin verdiği kararın önemli olduğunu belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak ise “Sağlıkta şiddet, sağlık alanındaki en büyük sorunlardan biri. Bu sorunların nedeni sağlık otoritesi adına hizmet vermekte olan hekim ve sağlık çalışanlarının korunmaması ve çalışan ile hastanın karşı karşıya bırakılmasıdır. Bu olayda mahkeme, en üst sınırdan cezalandırma yaptı ve cezayı ertelemedi. Bu kararın önemli olduğunu düşünüyoruz. İzmir Tabip Odası olarak da konuyu yakından ve hassasiyetle takip ettik. Kararın örnek olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

Bir ayda 60 sağlık çalışanı şiddete uğradı, bir doktor yaşamını yitirdi