Bir ayda 60 sağlık çalışanı şiddete uğradı, bir doktor yaşamını yitirdi

Yayın tarihi: 25 Ağustos 2022 Perşembe 2:20 pm - Güncelleme: 25 Ağustos 2022 Perşembe 2:28 pm

Sağlık-Sen, ‘Temmuz Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, temmuz ayında 115 saldırganın neden olduğu 30 şiddet vakasında 60 sağlık çalışanı mağdur oldu, bir doktor hayatını kaybetti.

Sağlık-Sen’in raporuna göre, temmuzda, 115 saldırganın neden olduğu 30 şiddet vakasında 60 sağlık çalışanı mağdur oldu, bir doktor hayatını kaybetti. 30 şiddet olayının 27’sine hasta ve hasta yakınları neden oldu. Şiddet olaylarının 27’si hastanelerde, 3’ü ise sahada gerçekleşti. 115 saldırganın 81’i hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.
Raporda şu tespitlere yer verildi:

“Sağlıkta şiddetin vahameti giderek büyüyor. Temmuz ayında, Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Doktor Ekrem Karakaya’nın görevi başındayken bir hasta yakınının silahından çıkan kurşunlarla katledilmesinin yasını tutan sağlık camiası, Adana’dan üst üste gelen şiddet haberlerinin şokunu yaşadı. 20-50 kişilik grupların hastaneleri basarak sağlık çalışanlarını darp etmesi ve çevik kuvvet eşliğinde dahi sağlık hizmetinin verilemez hale gelmesi, sağlıkta şiddetin geldiği noktanın içler acısı halini ortaya koydu. Sağlık çalışanları, ölüm korkusuyla mesleklerini icra etmeye çalışıyor. Her gün işe geldiğinde ‘şiddet görür müyüm’ endişesi yaşıyor. Ve en acısı, sabah gördüğü eşi ve çocuğunu ‘akşam yeniden görebilecek miyim’ kaygısıyla iş yerine gidiyor. Böyle bir durumda nitelikli sağlık hizmetinden nasıl bahsedilebilir?

Sağlık merkezlerinde güvenlik tedbirlerinin en üst düzeyde sağlanması kadar toplumsal duyarlılığın oluşturulması da elzem durumdadır. Adana Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin 50 kişilik grup tarafından basılması ve akabinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli sağlık çalışanlarına kavga halindeki iki ayrı grubun saldırması, bunun kanıtıdır. Öte yandan şiddetin en çok hasta ve hasta yakınları tarafından gelmesi de şiddete karşı toplumsal duyarlılığın oluşturulmasının önemini göstermektedir. Hemen hemen her raporumuzda vurguladığımız şiddete karşı duyarlılığı oluşturacak toplumsal seferberliğin başlatılması acilen gerekmektedir.

30 ŞİDDET OLAYININ 27’SİNE HASTA VE HASTA YAKINLARI NEDEN OLDU

Bu değerlendirmeler ışığında, temmuz ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına baktığımızda; 115 saldırganın neden olduğu 30 şiddet vakasında 60 sağlık çalışanının mağdur olduğunu görüyoruz. Çok üzgünüz ki bir doktor hayatını kaybetti. Ay boyunca yaşanan 30 şiddet olayının 27’sine hasta ve hasta yakınları neden olurken 3’üne ise kendini bilmez kişiler sebebiyet verdi. Bu rakamlar, yaşanan olayların neredeyse yüzde 90’ının hasta ve hasta yakınları tarafından gerçekleştirildiğini göstermektedir. Hasta ve hasta yakınlarının saldırgan tutumu hem sağlık hizmetini engellemekte hem de sağlık sisteminin geleceğini tehlikeye sokmaktadır.

115 SALDIRGANIN 81’İ HAKKINDA HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMADI

Temmuz ayı boyunca, şiddet vakalarının 27’si hem sözlü hem fiili, 3’ü sözlü olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının 27’si hastanelerde, 3’ü ise sahada gerçekleşti. Ay boyunca yaşanan 30 şiddet olayında 20 doktor, 14 güvenlik görevlisi, 10 hemşire, 7 acil tıp teknisyeni, 1 ebe ve 8 diğer sağlık çalışanı mağdur oldu. 1 doktor ise hayatını kaybetti. Şiddet vakalarına sebebiyet veren 115 saldırganın 81’i hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınan 19 saldırgan serbest bırakıldı. 5 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken 9 saldırgan ise tutuklandı. Doktor Ekrem Karakaya’nın ölümüne sebebiyet veren saldırgan ise intihar etti.

Her ne kadar sağlıkta şiddet mayısta çıkan yasa ile katalog suçlar arasına girmiş olsa da adli mercilerin verdiği kararlar, yasanın etkin bir şekilde uygulanmadığını göstermektedir. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde iki doktoru odaya kilitleyerek rehin alan saldırgan, yargılandığı mahkemece toplam 8 yıl 5 ay cezaya çarptırıldı. Ancak saldırgan, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi’nin kararı ile tahliye oldu. Öte yandan filyasyonda görevli doktora telefonda küfreden kişiye, mahkeme 8 bin 200 TL para cezası verdi.”

Hasta yakınını darbeden uzman çavuş sağlık çalışanlarından özür diledi