Destici ekonomi yönetimini topa tuttu

Yayın tarihi: 20 Temmuz 2023 Perşembe 1:29 am - Güncelleme: 20 Temmuz 2023 Perşembe 1:29 am

Cumhur İttifakı üyesi BBP’nin lideri Mustafa Destici vergi zamları üzerinden ‘kolaycılığa kaçmakla’ suçladığı ekonomi yönetimini yine topa tuttu.

Türkiye’de ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken, art arda yapılan dev vergi zamları Cumhur İttifakı’nda rahatsızlık yarattı. Zamları daha önce de eleştiren Destici bu kez ekonomi yönetimini ‘kolaycılığa kaçmakla’ suçladı. Destici emekli maaşlarına yapılan zammı da yetersiz bulduğunu belirtti.

Gündemde akaryakıta yapılan zamlar olduğunu belirten Destici, “Çiftçilerimiz başta olmak üzere, üreticilerimizden, üretimde kullanılan akaryakıttan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmamalıdır” dedi.

Seçimde Erdoğan’ı destekleyen Destici ve Erbakan’dan ÖTV zammına tepki

‘BU DOĞRU VE HAKÇA BİZ ÇÖZÜM DEĞİL’

Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine, doğal gazda sübvansiyonun geliri yüksek olanlara uygulanmaması ve siyasi partilere verilen milyarlarca liralık Hazine yardımının kaldırılması önerilerini gündeme getiren Destici, “Ekonominin yönetiminde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça bir çözüm değildir. Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak, 70’li yılardan beri Türkiye’de sıkça uygulanmış, ekonominin temel meselelerini çözememiştir” değerlendirmesinde bulundu.

‘KADEMELİ BİR ARTIŞ DÜZENLEMESİ YAPILMALI’

Emekli maaşları konusuna da değinen Destici, “Emeklilerimiz, işçiye ve memura yapılan artışın kendilerine yansıtılmamış olmasından dolayı haklı bir serzeniş içerisindeler. En düşük emekli maaşı, asgari ücretin altında olmamalıdır. Yüzde 25’lik zam, emeklilerimizin kök maaşlarına değil, aldıkları fiili maaşlarına göre verilmeli, ayrıca tüm emeklilerimizi kapsayacak kademeli bir artış düzenlemesi yapılmalıdır” diye konuştu.