Deprem bölgelerinde prefabrik yapı ve konteynerlerin KDV oranı yüzde 18’den 1’e düşürüldü

Yayın tarihi: 14 Şubat 2023 Salı 4:03 pm - Güncelleme: 14 Şubat 2023 Salı 5:13 pm

Prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden etkilenen 10 ilde afetzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara eklenen geçici madde ile “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremler dolayısıyla olağanüstü hal ilan edilen 10 ilde kullanılacak prefabrik yapı ve konteynerlerin, afetzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde kurulum ve montaj işlemleri dahil olmak üzere KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.

KONTEYNER EV VE PREFABRİK YAPILARIN İHRACATI DURDURULDU

Ticaret Bakanlığı, depremzedelere konteyner ev ve prefabrik yapıların tahsisini kolaylaştırmak adına ihracatlarını 3 ay süreyle durulduğunu duyuracak.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş ili olan depremler nedeniyle ilk etapta ortaya çıkan geçici barınma ihtiyacının acilen giderilebilmesine katkı sunmak amacıyla konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatı 15 Şubat 2023 tarihinden itibaren 3 ay süreyle yasaklanmıştır” denildi.

Depreme dayanıksız diye boşaltılan resmi kurum binası dimdik ayakta yeni bina yerle bir!