Denizli ve Kahramanmaraş’ta Belediyeler TÜGVA için seferber oldu iddiası

15 Ekim 2021 Cuma

Denizli ve Kahramanmaraş’ta Belediyeler TÜGVA için seferber oldu iddiası

Kadrolaşma listeleri ve kamu binalarının usulsüz tahsisleriyle gündeme gelen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) için Denizli ve  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyelerinin de seferber olduğu ortaya çıktı. Denizli’de belediye, aylık 32 bin 550 TL kira ödediği binayı, vakfın kullanımına sunmuş. Kahramanmaraş’ta ise 570 bin TL kira bedeli olduğu iddia edilen yurdun KHK ile TÜGVA’ya tahsis edildiği öne sürüldü.

Sayıştay, AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı mali hesaplarına yönelik yaptığı incelemede mevzuata aykırı şekilde taşınmaz tahsislerine yönelik tespitlerde bulunurken, taşınmaz kiralanan vakıflardan birini de “T Vakfı” ifadesiyle kayda geçirmişti.

AKP döneminde vakıflara verilen taşınmazların tam listesi ortaya çıktı

SAYIŞTAY ‘T VAKFI’ DİYEREK GİZLEMİŞTİ

Vakfa ilişkin kamuoyuna sızdırılan belgeler arasında yer alan bir protokolle, Sayıştay’ın kayda geçirdiği “T Vakfı”nın TÜGVA olduğu ortaya çıktı.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre; Protokole göre Denizli Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında aylık 21 bin 250 TL’ye kiraladığı binanın kullanımını tamamen TÜGVA’ya devretti. Aynı şekilde yapılan kiralama 2018’de de tekrarlandı. Aylık 32 bin 550 TL’lik kiralama bedeli belediye bütçesinden karşılandı.

TÜGVA’nın referanslı listesinde yer alan avukat: Şu anki tüm hâkim, savcılar…

BELEDİYENİN SORUMLULUKLARI

“Öğrenci Barınma ve Konaklama ve Öğrenci Yurt Hizmetinin Sağlanması” protokolü kapsamında belediyeye bazı yükümlülükler de getirildi. Bu doğrultuda belediyenin sorumlulukları şöyle sıralandı:

“Ortaöğretim ya da yükseköğrenim öğrencilerinin konaklama imkanı için konukevi, yurt, apart, daire, mesken gibi binaları binaları tespit etmek. Bahse konu binalar için kira ve ilgili vergiler ile bunun gibi giderleri ödemek. Sözleşme sonrası ilgili binaları/yapıları/meskenleri öğrenci, konukevi, barınma/konaklama hizmeti/yurt hizmeti vermesi amacıyla Türkiye Gençlik Vakfı’na teslim etmek.”

KHK İLE TÜGVA’YA VERİLDİ İDDİASI

Kanalmaras.com adlı yerel site de  sosyal medyada dolaşıma giren tabloyu yayınlayarak şu iddiaları dile getirdi:

“Sosyal medyada dolaşıma giren tabloda gözüken Mali Destek Raporunda ki çizelgeye göre; ‘tahsis’ ve kamudan karşılanan’ yayınlanan belgede, Tügva’nın Kahramanmaraş’ta ki kullanımına verilen hizmet binasının Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya tahsis edilmiş olduğu iddia edildi.

31 Mart 2021 tarihli Meclis toplantısının 3 nolu Gündem Maddesinin (c) bendinde; ” İlimiz Onikişubat İlçesi Haydarbey Mahallesi Barbaros Caddesi Osmanbey Apartmanı adresinde bulunan TÜGVA’nın faaliyetlerini sürdürdüğü hizmet binasının kira süresinin 5 yıla kadar uzatılması” kararı verildiği görüldü.

Yine bir başka iddia ise; Kamuoyunda yıllık 570 bin TL kira bedeli olduğu iddia edilen yurdun, daha önce FETÖ ile bağlantılı bir kişinin sahibi olduğu, KHK ile TUGVA’ya verildiği öne sürülürken, kamuoyunda hizmet binası ve yurdun finansını Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin karşıladığı iddia ediliyor.”

Benzer Haberler