Demirtaş: ‘Asimilasyon bitti’ diyenler yalan söylüyor

25 Eylül 2021 Cumartesi

Demirtaş:  ‘Asimilasyon bitti’ diyenler yalan söylüyor

Edirne Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Twitter üzerinden Kürtçe basım çocuk kitaplarını değerlendirirken, “Bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. ‘Asimilasyon bitti’ diyenler, ‘Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ARAM Yayınları tarafından aralarında Pollyanna, Robin Hood ve Pinokyo’nun bulunduğu Kürtçe çocuk kitapları hakkında Twitter hesabında bazı paylaşımlarda bulundu. Yeni basılan kitaplardan yayınevi tarafından kendisine de gönderildiğini belirten Demirtaş, “Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle birlikte Kürtçe sözlük ve gramer kitabı da gönderebilirim” ifadelerini kullandı. Demirtaş ayrıca “Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. Tıpkı İngilizce bilmek için İngiliz olmak gerekmediği gibi. O nedenle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle hediye etmek isterim” dedi.

“KÜRT SORUNU BİTTİ DİYENLER YALAN SÖYLÜYOR”

Söz konusu Kürtçe kitapları okuyup, anlayabilecek çocuk sayısının azaldığını söyleyen Demirtaş, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. “Asimilasyon bitti” diyenler, “Kürt sorunu çözüldü” diyenler yalan söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün. Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir. O halde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?”

 

Benzer Haberler