Davutoğlu: Seçim erteleme senaryoları ile sivil bir darbeye kalkışmayın

Yayın tarihi: 15 Şubat 2023 Çarşamba 2:51 am - Güncelleme: 15 Şubat 2023 Çarşamba 2:54 am

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Kahramanmaraş’taki deprem felaketinin ardından seçim tarihinin ertelenmesiyle ilgili yapılan yorumlara sert tepki gösterdi. Davutoğlu, iktidara seslenerek “Seçim erteleme senaryoları ile sivil bir darbeye kalkışmayın” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından videolu bir paylaşım yaptı. Paylaşımında iktidara seslenen Davutoğlu, seçim tarihinin ertelenmesine ilişkin yorumlara sert tepki gösterdi.

“BIKTIK SİZİN TEHDİTLERİNİZDEN”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını değerlendiren Davutoğlu, şunları söyledi:

“Acıyla yüreğimizin dağlandığı bir günde bugün iki iktidar sahiplerinin konuşmalarını dinledik. Onların açıklama yapmalarını bekledik. Önce Bahçeli konuştu. Yine aynı öfkeli surat. Yine aynı nefret dili. Yine aynı tehditler. Oraya halkımıza yardım için giden sivil toplum kuruluşlarını, gönüllüleri tehdit etti.

Sayın Bahçeli bıktık sizin tehditlerinizden, bıktık sizin öfkeli yüzünüzden. Milletimiz artık daha farklı bir siyaset bekliyor. Acı gününde dahi başkalarını tehdit eden bir siyasi lider yüzü görmek istemiyor…

İYİ Partili Turhan Çömez: Kimse seçimi ertelemeye kalkmasın

Sayın Erdoğan da tehdit etti. ‘Not tutuyoruz’ dedi. Evet sayın Erdoğan, biz de not tutuyoruz. Şu acılar geçsin, bu notları karşılıklı olarak paylaşacağız ve milletimiz karar verecek kimin haklı kimin haksız olduğunu…”

SEÇİM TARİHİ AÇIKLAMASI

İktidarın üniversitelere yönelik uzaktan eğitim kararını da değerlendiren Davutoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sizin bir yıl süre talebinizle başlayan ve size yakın medya mensuplarının, gazetecilerin ve bazı siyasetçilerin teşvik etmesiyle tırmanan seçim spekülasyonları… Böyle bir acı dönemde seçimi erteleyerek bir mühlet daha iktidarda kalma çabanız, millete yapılabilecek en büyük zulümdür.

Biz böyle bir acı dönemde seçimi zihnimizden bile geçirmeyiz, günü geldiğinde yapılır. Ama siz ve sizin yakınınızdakiler, doğrudan ifadelerle seçimin ertelenmesi senaryolarını gündeme getiriyorlar. Yapmayın!

Anayasal şartları çiğneyerek alacağınız her karar, Yüksek Seçim Kurulu’nu kullanarak yönlendireceğiniz her adım sivil bir darbe niteliği taşıyacaktır.”

Davutoğlu, sosyal medya paylaşımına “Ey iktidar sahipleri! Üniversiteleri kapatmayın! Millet acılar içindeyken seçim erteleme senaryoları ile sivil bir darbeye kalkışmayın! Tehdit etmeyin! Tezgah kurmayın, işinizi yapın!” notunu düştü.