Davutoğlu: Devrimciyim diyebilirim, tabi Maocu olmamak şartıyla

27 Haziran 2020 Cumartesi

Davutoğlu: Devrimciyim diyebilirim, tabi Maocu olmamak şartıyla

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, öğrencilerle yaptığı söyleşide, “‘Devrimciyim’ diyebilirim. Kesinlikle statükocu değilim. Tabi Maocu olmamak şartıyla” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, “Geçmişe dönüp siyasi kariyerinizin ilk gününe gitseniz ve o günkü Ahmet Davutoğlu’na bir tavsiye verseniz, bu ne olurdu? sorusuna ise “Kendine güven ama sana gülen herkese güvenme” yanıtını verdi.

Eski başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden Onedio.com’da gençlerle yaptığı söyleşiyi paylaştı.

‘Davutoğlu gerçekten ‘üzgün’ ise eski ortakları ile birlikte IŞİD katliamlarındaki rolünü anlatmalıdır’

Başbakanlık görevinden ayrılırken “rahatlık hissettiğini” söyleyen Davutoğlu, “AKP’ye karşı koydum ama size pek göstermedim” dedi. Davutoğlu, “Sizde muhafazakar bir gençlik yetiştirme gayretinde misiniz?” sorusuna “Hayır. İlkeli ve duruş sahibi bir gençlik yetiştirme gayretindeyim” karşılığını verdi. Davutoğlu, “Başkan olursanız KYK borçlarını siler misiniz?” sorusunu ise şu ifadelerle yanıtladı:

Davutoğlu hem itiraf etti hem günah çıkardı, Pelikancılara ‘çakallar’ dedi

Davutoğlu’ndan “Devrimci misiniz?” sorusu üzerine “Hayat dinamiktir, ‘devrimciyim’ diyebilirim Kesinlikle stakükocu değilim. Tabi Maocu olmamak şartıyla” dedi.

Arınç: MHP hakkında içimden geçenleri söyleyemem, talimat var

Davutoğlu’nun diğer sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

“Başkan olursanız KYK borcunu siler misiniz?”

“Ben öğrencilerin bir tek halkına ve toplumuna karşı borçlu olmalarını, borçlu hissetmelerini kendilerinden isterim. Başka borçlarının hepsi silinmelidir diye düşünüyorum” yanıtını verdi.

“AKP’nin ilk dönemlerindeki liberal, özgürlükçü ve demokratik söylemler bu kadar hızlı değişirken neden karşı koymadınız?”

“Aslında karşı koydum ama size pek göstermediler”

“Sessiz kaldığınız anlardan pişman mısınız?”

“Geçmişte sessiz kaldığım anlarda dahi sadece ülkemin geleceğini düşünerek sessiz kaldım”

Siz de muhafazakar bir gençlik yetiştirme gayretinde misiniz?

“Hayır, ilkeli ve duruş sahibi bir gençlik yetiştirmeyi tercih ederim. Hedefim de odur.”

Keşke siyasete girse dediğiniz bir ünlü var mı?

“Barış Manço yaşasaydı da girseydi. Bu zevk kuşağına siyaseti nasıl anlatırdı merak ediyorum doğrusu. Ya da Mehmet Ali Birand. O güzel röportajlarını yapan Mehmet Ali Birand, bir siyasetçi olarak kendisi kadar çetin bir gazeteciye nasıl cevap verirdi onu da hep merak etmişimdir.”

Geçmişe dönüp siyasi kariyerinizin ilk gününe gitseniz ve o günkü Ahmet Davutoğlu’na bir tavsiye verseniz, bu ne olurdu?

“Kendine güven ama sana gülen herkese güvenme.”

Popülist olmayan bir siyasi liderin başarılı olacağına gerçekten inanıyor musunuz?

“Siyasi lider halkına yalakalık yapan değil, halkına dürüst davranandır. Kısa dönemde popülistler başarılı olur ama uzun dönemde siyasi lider olamazlar.”

Benzer Haberler