‘Davutoğlu gerçekten ‘üzgün’ ise eski ortakları ile birlikte IŞİD katliamlarındaki rolünü anlatmalıdır’

15 Haziran 2020 Pazartesi

Katıldığı bir programda 10 Ekim Ankara Katliamı sırasında dönemin başbakanı olmasına rağmen sorumluluk kabul etmeyen Ahmet Davutoğlu’na tepki gösteren 10 Ekim katliamı mağdurlarının avukatları, “Davutoğlu gerçekten ‘üzgün’ ise eski ortakları ile birlikte IŞİD katliamlarındaki rolünü anlatmalıdır” dedi.

Türkiye’nin en kanlı saldırısı olan Ankara Garı önündeki 10 Ekim patlaması sonrası “Oylarımız artıyor” diyen, katliamın faili IŞİD için, “Canlı bomba listesi elimizde ama eylem yapmadan tutuklayamayız” ifadelerini kullanan dönemin başbakanı şimdinin Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katliama dair sorumluluk kabul etmedi.

YOL TV’de katıldığı bir programda kendisini aklayan Davutoğlu, “Alana ilk ben çelenk bıraktım, gocunmadım hastaneye gittim, hukuki süreçleri işlettim” ifadelerini kullandı.

10 Ekim katliamı mağdurlarının avukatları Ahmet Davutoğlu’nun bu açıklamalarına tepki gösterdi.

AVUKATLAR, DAVUTOĞLU’NUN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’in Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirdiği katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin ve yaralıların avukatları, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Davutoğlu’nun şimdi katliam nedeniyle üzüntüsünü dile getirdiğini ancak katliamın ardından “IŞİD’li canlı bombaların listesi elimizde ama eylem yapmadan tutuklayamayız, anket yaptırdık ve oylarımızın arttığını gördük” sözlerinin olduğunu hatırlattı.

Avukatlar, Davutoğlu’nun IŞİD’in Türkiye’de gerçekleştirdiği katliamlardan sorumlu olduğunu ifade ederek, şunları belirtti:

“IŞİD’in ülkede yerleşmesine neden olan Ortadoğu politikalarının mimarı, 7 Haziran’da kaybedilen seçimlerin yenilenmesini sağlayıp 1 Kasım’da, arada gerçekleşen iki katliam sayesinde seçim kazanıp yeniden Başbakan olan kişi, sorumlusu olduğu ve aslında yargılanması gereken katliam hakkında ısrarla konuşmaktadır.”

“IŞİD kontrolünde olduğunu, IŞİD’in Gaziantep Adıyaman hücrelerine hiç dokunulmadığını, sanıkların yerleri bilinmesine karşın yakalanmadığını, hatta katliam öncesi amonyum nitrat sağlayan sanığın bilerek yakalanmadığını görmüş, okumuş, anlatmış olmamıza karşın, hiçbir devlet görevlisi hakkında soruşturma başlatılmamış, hiçbiri hakkında dava açılmamıştır. Dosya sadece 19 IŞİD’liye ceza verilerek kapatılmak istenmiştir.”

Katliam mağdurları bir araya geldi: Davutoğlu açıkla! Biz neden ve nasıl öldürüldük?

‘KENDİ SİYASİ HESAPLARININ MALZEMESİ YAPMAKTADIR’

“İşte Davutoğlu’nun talimatını vermiş olduğu hukuki süreç budur ve halen firari sanıklar açısından da aynı biçimde devam etmektedir. Davutoğlu eski suç ortaklarına aba altından sopa göstermeye çalışırken,10 Ekim Katliamı’nı kendi siyasi hesaplarının malzemesi yapmaktadır.”

“Davutoğlu gerçekten ‘üzgün’ ise, eski ortakları ile birlikte İŞİD katliamlarındaki rolünü anlatmalıdır. Devam eden yargılamalara sakladıkları delilleri sunmalıdır. Bunları yapmadığı sürece edeceği üzüntü cümlelerinin hiçbir anlam ve değeri bulunmamaktadır. Kendisine önerimiz ya hukuki ve siyasi sorumluluğunu yerine getirmesi ya da 10 Ekim Katliamı’nı siyaset malzemesi yapmayı bırakarak artık susmasıdır!”

 

Benzer Haberler