Çorlu Tren Faciası’nda yakınlarını kaybeden Bilgin: Adalet rayların altından çıkacak

25 Ocak 2022 Salı

Tekirdağ Çorlu’da meydana gelen tren kazasında yakınlarını kaybeden Zeliha Güvenç Bilgin, “Adalet rayların altından çıkacak” dedi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin öldüğü ve 300’ü aşkın kişinin yaralandığı tren faciası davasının dokuzuncu duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Daha önce üst düzey görevliler hakkında dava açılması için savcılığa yazı yazan mahkeme, dosyanın akıbetinin araştırılması için yeni bir yazı yazmaya karar verdi. Yargılamanın 10’uncu duruşması 25 Mayıs 2022 tarihine ertelendi.

Kazada 14 yaşındaki kızını, 2 kız kardeşini ve 5 aylık yeğenini kaybeden Zeliha Güvenç Bilgin, duruşma öncesinde; “Onları ihmallere kurban verdim ama bu adalete onları kurban vermeyeceğim. Adalet yerini bulacak. Adalet rayların altından çıkacak” dedi.

Duruşmaya; tutuksuz sanıklar Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk katıldı. Kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar da duruşmayı takip etti. Daha sonra başka bir ilde görevlendirilen Bakım Müdürü Turgut Kurt duruşmaya katılmadı. Kurt’u, duruşmada avukatı temsil etti.

Duruşma öncesi Bulvar Yolu Santral Işıklar bölgesinde toplanan grup, ellerindeki dövizlerle slogan atarak duruşmanın yapıldığı Çorlu Halk Eğitim Merkezi önüne geldi. Kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da destek verdi.

“ADALET YERİNİ BULACAK”

Duruşma salonu önünde elinde TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, TCDD 1. Bölge Bakım Sorumlusu Mümin Karasu’nun fotoğraflarının olduğu dövizi taşıyan ve kazada 14 yaşındaki kızını, iki kız kardeşini ve beş aylık yeğenini kaybeden Zeliha Güvenç Bilgin, “Ben evladım Bihter’i kardeşlerin Derya, Emel’i; yeğenim Beren’i… Belki onları ihmallere kurban verdim ama bu adalete onları kurban vermeyeceğim. Adaletlerini sonuna kadar arayacağım. Kimse korunmayacak, gerçek sorumlular yargılanacak. Bunlar gelecek, kimse korunmayacak. Adalet yerini bulacak. Adalet rayların altından çıkacak. Kimse susturamayacak” dedi.

 

Mısra Öz’den Karaismailoğlu’na: Peki siz Çorlu’nun hesabını ne zaman vereceksiniz?

 

Benzer Haberler