Çin’den, ABD’ye flaş ‘savaş’ tehdidi!

23 Ekim 2020 Cuma

Çin’den, ABD’ye flaş ‘savaş’ tehdidi!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kore Savaşı’na girmelerinin 70. yıldönümünde yaptığı konuşmada ABD’ye ‘savaşa hazırlıklıyız’ mesajı gönderdi. Cinping, “Çin halkı işgalcilerle anladıkları dilde konuşmamız gerektiğini söylüyor” dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin’in ABD’ye karşı savaştığı tek yer olan Kore Savaşı’na girmelerinin 70. yıldönümünde yaptığı konuşmada Washington’a ‘savaşa hazırlıklıyız’ mesajı gönderdi.

Şİ CİNPİNG’TEN SERT AÇIKLAMALAR

Çin’in başkenti Pekin’de Ulusal Halk Kongresi’ne ev sahipliği yapan Büyük Halk Salonu’nda Kore Savaşı gazilerinin alkışlanması ve ölen 200 bin Çin askeri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından kürsüye gelen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, kalabalık bir topluluğa hitap etti.

Sputnik’in haberine göre, ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken retoriğini bir kez daha sertleştiren Şi Cinping, 1950-53’teki Kore Savaşı’nda kazandıkları zaferin, Çin’in kapısının önünde sorun yaratan herkesle savaşmaya hazır olmasının bir kanıtını oluşturduğunu belirtti.

Şi, şöyle konuştu:

“Ulusal egemenliğimize herhangi bir zarar verilmesini arkamıza yaslanıp izleyecek değiliz. Herhangi bir gücün anavatanımızın kutsal topraklarını işgal etmesine ya da bölmesine asla izin vermeyeceğiz.”

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Başkomutanı sıfatı da bulunan Devlet Başkanı, Pekin’in barış istediğini, ama savaştan da geri adım atmayacağını söyleyerek “Çin halkı işgalcilerle anladıkları dilde konuşmamız gerektiğini söylüyor” dedi.

ABD’lilerin Başkan Donald Trump ile Demokrat Partili rakibi Joe Biden arasındaki TV tartışmasına kilitlendiği saatlerde konuşan Şi, Trump’ın Çin’e karşı ticaret savaşının başını çektiği stratejik sıkıştırma harekatına atıfla “Şantaj, engelleme ve aşırı baskı çıkmazdan başka bir şey getirmeyecek” vurgusunu yaptı.

ABD’YE KARŞI PROPAGANDA RÜZGARLARI ESTİ

Kore Savaşı’nın “ABD Saldırganlığına Direnme ve Kore’ye Yardım Savaşı” diye anıldığı Çin’de 60. yıldönümüne kıyasla 70’incisinde ABD’ye karşı şiddetli propaganda rüzgarları esti.

Medyada sert yorumlara yer verildi. Çin ordusunun yayın organında yayımlanan uzun başyazıda bu savaşla Amerikalıların ‘Çin halkının dediğinin olduğunu ve Çin’in kırmızı çizgilerine saygı göstermek gerektiğini derinden anladıkları’ dile getirildi.

Çin sinemasının en büyük üç ismi tarafından çekilen ve Kore Savaşı’nın son günlerinde az sayıda Çin askerinin kendilerinden üstün ABD güçlerini geri püskürtmesini anlatan ‘Feda’ isimli film de bugün ülke çapında gösterime girdi.

‘SAVAŞ RUHUNU UYANDIRIYOR’

Avrupa Birliği Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün Çin uzmanı Alice Ekman, bunu “Doğrudan ABD’yi hedef alan bir mesaj olduğuna şüphe yok. Şi, en geniş kapsamlı şekilde savaş ruhunu uyandırıyor” diye yorumladı.

Renmin Üniversitesi uluslararası politika profesörü  Shi Yinhong, bu yıldönümündeki etkinlikleri “Çin, ABD’ye, ne geçmişte ne de şimdi kendisinden korktuğunu deklare ediyor. ABD ile olası sınırlı askeri çatışmaya hazırlıklı olduğunun işaretini veriyor” diye değerlendirdi.

Benzer Haberler