CHP’ye ilişkin ‘para sayma’ soruşturmasında üç ismin ifadeleri ortaya çıktı

Yayın tarihi: 15 Mart 2024 Cuma 7:23 pm - Güncelleme: 15 Mart 2024 Cuma 7:24 pm

CHP’ye ilişkin başlatılan ‘para sayma’ soruşturmasında CHP’li Fatih Keleş ile Özgür Nas ve eski CHP İstanbul İl Başkanlığı basın danışmanı Can Poyraz’ın ifadeleri ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği öne sürülen ve sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin 11 Mart’ta başlattığı soruşturma sürüyor.

Başsavcılıkça, bazı sosyal medya hesaplarında, “Fatih Keleş’in CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda para destelerini sayarken çekilen görüntüleri ortaya çıktı” notuyla paylaşılan görüntülere ilişkin maddi gerçeğin ortaya çıkarılması, suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla resen soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

Soruşturma kapsamında eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, CHP İstanbul İl Başkanlığının eski basın danışmanı Can Poyraz ve İBB Meclis Üyesi ve İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş ifade vermişti.​​​​​​​

Keleş, Poyraz ve Nas’ın ifadeleri ortaya çıktı.

KELEŞ O GÜNÜ ANLATTI

Keleş ifadesinde, 2009’dan beri CHP üyesi olduğunu söyleyerek, “Halihazırda CHP Beylikdüzü Meclis üyesiyim. Kamuoyuna yansıyan ve şu anda hakkımda soruşturma başlatılmasına neden olan görüntüler 2019 yılının  Aralık ayına aittir. O tarihte de meclis üyesiydim. Para görüntülerinin çekildiği 2019’da CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın kullanımına tahsis edilmek üzere bina satın alınması süreci başlatılmıştı. O tarihlerde CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, şu anda CHP milletvekilidir, bana İstanbul İl Binası’nın satın alımıyla alakalı tüm Türkiye’de bağış kampanyası düzenlendiğini, partimizin bu amaçla para topladığını söyledi. Kendisine de bazı kişiler tarafından verilen bağış paralarının olduğunu ve bu paraları bana teslim edeceğini söyledi. Aradan birkaç gün geçtikten sonra görüntülerin çekildiği 9 Aralık 2019’da ya Beylikdüzü CHP İlçe Binası’nda ya da kendi ofisimde buluştum. Buluştuğumuzda yanımızda başka bir kimse yoktu. Bana birden fazla içinde para olan çanta verdi. Çanta içerisinde yer alan paraların bağış kampanyası kapsamında toplandığını söyledi. Çantaların ağzı kapalı olduğu için hangi para birimi veya çanta içerisinde ne kadar para olduğunu o sırada görmedim. Bana bu paraları İl Başkanlığı ile iletişime geçerek onların dediği yere götürmemi söyledi. Bunun üzerine İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ile iletişime geçtim. Nas da bana konum atarak paraları oraya getirmemi istedi. Çantaların birden fazla olması nedeniyle tek başıma taşıyamayacağım ve meblağ yüksek olduğu için güvenlik gerekçesiyle arkadaşım olan İmamoğlu şirketinde çalışan ancak CHP’de herhangi bir resmi görevi bulunmayan Tuncay Yılmaz’ı arayarak bana eşlik etmesini rica ettim. İkimiz de ayrı araçlarla söz konusu ofise gittik” diye konuştu.

Özel’den Erdoğan’a ‘deste deste para’ yanıtı: Yalan videoların Cumhurbaşkanısın sen

‘PARALARI SAYARAK TESLİM ALMADIM, TUTANAĞI GÖRMEDİM’

Görüntülerde yer alan paraların Turan Taşkın Özer’in kendisine verdiği paralar olduğunu belirten Keleş, “Paraların bağış yoluyla mı, başka bir yerden mi geldiğini bilmiyorum. Sadece benden ricacı olduğu için ben paraları alarak Tuncay Yılmaz ile paraları avukatlık ofisine götürdüm. Olayın 4,5 yıl önce olması nedeniyle bu paranın tam miktarını hatırlamıyorum. Sayarak teslim almadım. ‘Nasılsa il yönetimi biliyordur’ diyerek gerek duymadım. Ben ofise gittiğimde İstanbul İl Yönetiminden Özgür Nas ve Can Poyraz orada bekliyorlardı. Farklı çantalardan Türk lirası, euro, dolar cinsinden paralar çıktı. Para en az 3-4 defa sayıldı. Ve bu paralar da orada bulunanlar tarafından defalarca sayıldı. ‘İlden gelen arkadaşlar konuya hakimdir’ diyerek çok önemsemedim. Ofiste bir saatten fazla kaldıktan sonra Özgür Nas ve binayı satan Ali Rıza Braka kendi aralarında parayı teslim edip, teslim aldıklarına dair bir tutanak tanzim etmişler. Bu tutanağı görmedim. İşlem bittikten sonra ayrıldı. Parti il binasının daha sonra hangi tarihte resmi olarak satın alındığını, ne kadar ve ne yolla ödendiği hakkında bilgim yok. Çünkü satın alma sürecini İstanbul İl Başkanlığı yürütmekteydi” şeklinde konuştu.

‘BİR KOMPLO ÇIKARILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Parayı kendisinin temin etmediğini ifade eden Keleş “Paraları o tarihte Beylikdüzü ilçe Başkanı olan Turan Taşkın Özer çanta içerisinde verdi. Bana meblağ söylemedi. Bu paranın nereden geldiği ve nereye gittiği ile alakalı kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının yanlış olduğunu söylemek ve bunun tutanaklara geçmesini istiyorum. Buradan bir komplo çıkarılmaya çalışılmaktadır. Günlerdir basın bunun alt yapısını yapmaktadır. Görüntülerde taşınmazın satın alındığı kişi ve avukat ve diğer partili arkadaşlar açık bir şekilde görülmektedir. O kadar partili insan ve mülk sahibinin bir arada olmasının başka bir sebebi yoktur. Meşru bir amaçla, partimize taşınmaz satın alınmasıyla alakalı orada bulundum” diyerek kendini savundu.

Para sayma görüntülerindeki iki isim ifade vermek için adliyede

NAS: CHP GENEL MERKEZİ’NDEN ARANDIM, KAPORA ÖDEMESİYDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcılığınca dün ifadesi alınan eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, 2019’da CHP Genel Merkezi’nden arandığını ve partinin İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak CHP İl Binasının satın alınmasıyla ilgili kapora ödemesi yapılırken orada bulunması gerektiğinin söylediğini ifade etti.

Mustafa Can Poyraz ile 9 Aralık 2019 tarihinde binanın sahibinin avukatlık ofisine gittiklerini belirten Nas, paraların ofise Fatih Keleş tarafından getirildiğini, para sayımı sırasında avukatın masasının önünde para sayanların arkasında oturduğunu ve sayımın bitmesini beklediğini vurguladı.

Para sayımının bitmesinin ardından il binasını satın alan CHP tarafının temsilcisi olarak nakden, haricen 15 milyon 510 bin lira yazılı tutanağı imzaladığını belirten Nas “Paranın nereden temin edildiği veya binanın ne kadar meblağ ile satın alındığı konusunda herhangi bir bilgim yok. Ayrıca buna ilişkin resmi bir yetkim de yok. Ben sadece avukatın ofisinde bulunan kişiler arasında parti içerisinde en yüksek konumda bulunduğum için tutanağı ben imzaladım. Bu konuda tek bildiğim tek husus paranın Fatih Keleş tarafından ofise getirdiğidir” dedi.

POYRAZ: MİKTARI HATIRLAMIYORUM, TUTANAK VE BELGEYE İMZA ATMADIM

Eski CHP İstanbul İl Başkanlığı basın danışmanı Can Poyraz ise Özgür Nas’ın çağrı üzerine Nas ile birlikte söz konusu ofise gittiğini, paraların ofise Fatih Keleş tarafından bir çanta içinde getirildiğini söyledi. Poyraz “Ofiste bulunma sebebimizin o tarihlerde yeni alınacak olan İl Binasının kaporasını verilmesi olduğunu biliyordum. Ancak Fatih Keleş’in parayı nereden getirdiğini ve nasıl temin ettiğini bilmiyorum” dedi. Poyraz, parayı çantadan çıkarıp masaya kendisinin koyduğunu ancak paranın miktarını ve cinsini hatırlamadığını belirterek herhangi bir belge veya tutanağa imza atmadığını kaydetti. (DHA)

Para sayma soruşturmasında yeni gelişme: İki isim daha ifadeye çağrıldı

Kaynak: DHA