CHP’li Yücel’den HEDEP’in yerel seçim kararına ilişkin açıklama!

4 Aralık 2023 Pazartesi

Yerel seçimler 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak ve dört ay kaldı. Yerel seçimde muhalefet partileri arasında bir ittifak olup olmayacağı tartışılırken, CHP Sözcüsü Deniz Yücel, HEDEP’in yerel seçimlere 81 ilde kendi adaylarıyla girme kararına ilişkin, “Genel Başkanımız yarınki grup toplantısında gerekli cevabı verecek” dedi.

Siyasi partiler, yerel seçimler için çalışmalarına başlarken, muhalefet partileri arasında bir ittifak olup olmayacağı da merak konusu. HEDEP’in MYK toplantısında 81 ilde kendi adayları ile seçime girme kararının sorulması üzerine Yücel, “Bu konu MYK gündemimizde yoktu. PM’de de görüşülmedi. Genel Başkanımız yarınki grup toplantısında gerekli cevabı verecek” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA BU SEÇİM BÖLGELERİ BELİRLENECEK”

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclis (PM) toplantısı, Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında genel merkezde gerçekleştirildi. MYK ve PM toplantılarına ilişkin basın açıklamasında bulunan CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Antalya Manavgat’ta 3 günlük milletvekili kampını başarıyla tamamladıklarını belirtti. Kamp boyunca 38. Olağan Kurultay sonrasında yapılan çalışmalar ve yerel seçim stratejilerinin değerlendirildiği bir dizi toplantı yapıldığını kaydeden Yücel, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugünkü PM toplantımızda 659 seçim çevresine esas olmak üzere 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerde Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 10., Siyasi Partiler Kanunu’nun 37. ve Tüzüğümüzün 55. maddeleri uyarınca tüm seçim çevrelerinde ve tüm seçim türlerinde aday saptamaya kaynak olmak üzere seçim çevrelerinin özelliklerine göre ‘Örgüt Denetiminde Ön Seçim’, ‘Örgüt Denetiminde Basit Aday Yoklaması’ ve ‘Örgüt Denetiminde Genişletilmiş Aday Yoklaması’ adıyla eğilim yoklaması yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir. Diğer seçim çevrelerinde de önümüzdeki haftalarda bu seçim bölgeleri belirlenecek ve haftadan haftaya bunların kararlarını aldıkça kamuoyuyla paylaşacağız.”

“KADIN ADAYLARIN TERCİH EDİLMESİ YÖNÜNDE BİR İRADEMİZ VAR”

Öncelikle ön seçim dediklerini ve örgütlerine bu konuda yetki verdiklerini söyleyen Yücel, “Ön seçim yapılamayan yerlerde örgüt görüşleri doğrultusunda memnuniyet anketleriyle, aday profili belirleme süreçleriyle, aday adaylarının toplumsal karşılığını ölçerek çoklu adayların teke indirilmesi ve bunların içerisinden mümkün olduğu kadarıyla kadın adayların tercih edilmesi yönünde bir irademiz olduğunu paylaşmak istiyorum” dedi.

İYİ Parti CHP ile iş birliğine ‘hayır’ dedi