CHP’li Kılınç: Güvenlik kuruluşlarımızı SADAT vari paralel suç örgütlerinden tamamen arındıracağız

2 Şubat 2023 Perşembe

MİT Başkanlığı bünyesinde Milli İstihbarat Akademisi kurulmasının getiriliş şeklini eleştiren CHP’li Yüksel Mansur Kılınç, “Saray eli ile SADAT ve SADAT vari suç örgütlerinin Milli İstihbarat Akademisi’ne sızma girişimlerine kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, ‘Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ görüşülüyor. Teklifin 7’nci maddesi, Milli İstihbarat Akademisi kurulmasını düzenliyor. Madde üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Yüksel Mansur Kılınç, MİT Başkanlığı bünyesinde Milli İstihbarat Akademisi kurulmasını olumlu bulduklarını söyledi.

“TEKLİF, GÜVENLİK VE İSTİHBARAT KOMİSYONU’NDAN KAÇIRILMIŞTIR”

“Teklif sahiplerinin düzenlemeyi Meclis’imize getirme şekli, teklifin komisyonda ele alınış biçimi, düzenleme yapmaktan çok kurumlarımızı tartıştırma arzusu içinde olduklarını göstermektedir” diyen Kılınç, sözlerine şöyle devam etti:

Merdan Yanardağ’dan SADAT Başkanı’na ‘reklam’ yanıtı

“Çok daha önemli bir eksiklik ise bu teklifin TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nda görüşülmemiş, komisyonun görüşlerinin alınmamış olmasıdır. Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun denetlediği bir kurumun akademi kurma düzenlemesi, komisyondan böylece kaçırılmaya çalışılmıştır.”

“MİT, SİYASAL TARTIŞMA ZEMİNİNE ÇEKİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

CHP’li Kılınç, MİT Başkanlığı’nın siyasal tartışma zeminine çekilmeye çalışıldığını ve AKP’nin güvenlik kurumlarını siyasallaştırma tutumunun bir örneğinin daha sergilendiğini kaydetti. Kılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu teklifi Meclis’e sunan AKP ve Saray, 20 yıllık iktidarında güvenlik alanında büyük tahribatlar yarattı. Terör örgütleri, devletin kozmik odasına sokuldu. Devletin istihbaratı, emniyeti, jandarması, yargısı paralel yapılara teslim edildi. Fethullahçı Terör Örgütü’nün elemanları, MİT Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanı olabildi, MİT Başkanı’nı alıkoymayı akıllarından geçirebildiler. Millet iktidarında, güvenlik ve istihbarat kurumlarımızı siyasi kadrolaşmalardan tamamen arındıracağız.

“SADAT’IN MİLLİ İSTİHBARAT AKADEMİSİ’NE SİZMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Güvenlik kuruluşlarımızı, SADAT ve SADAT vari paralel suç örgütlerinden tamamen arındıracağız. Saray eli ile SADAT ve SADAT vari suç örgütlerinin Milli İstihbarat Akademisi’ne sızma girişimlerine kesinlikle izin vermeyeceğiz.”