CHP’li Başarır: Bu yüzyılın en büyük soygunudur

19 Ocak 2022 Çarşamba

Ziraat Bankası ve Demirören Grubu arasındaki kredi yolsuzluğunun araştırılması için verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Bugün bir çiftçi Ziraat Bankası’ndan kredi çektiğinde parasını ödeyemeyince traktörünü haczediyorsunuz. Demirören’in özelliği ne?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP’nin grup önerisi olan, Ziraat Bankası’nın Demirören Grubuna, Doğan Medya Grubu’nun satışı için kullandırdığı kredinin ödenmemesi ve yetkililerin buna sessiz kalması üzerine konuşma yaptı. Başarır, “Bakın, Ziraat Bankası’ndaki Demirören Grubu’nun çektiği bu kredi bana göre yüzyılın en büyük soygunlarından bir tanesi” dedi.

DEMİRÖREN ŞARTLARI YERİNE GETİRMEDİ

Ziraat Bankası’nın, 159 yıl önce 2.Abdülhamit döneminde çiftçiler için kurulmuş bir banka olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Bakalım, bu banka ne durumda, bu bankayı ne duruma getirdiniz, bu bankanın kredileri ne şekilde veriliyor ve ne şekilde tahsil edilmiyor. 2020 Sayıştay Raporu’nda 198 sayfa Ziraat Bankası’na ayrılmış. Bu raporun 80 ve 85 inci sayfası Demirören Grubu’na ayrılmış. Değerli arkadaşlar, Demirören Grubu, Doğan Medya’yı almak için 2018 yılında 916 milyon dolara anlaşıyor ve bu paranın bilindiği gibi 750 milyon dolarlık kısmını değil 850 milyonluk dolar kısmını Ziraat Bankası’ndan kredi olarak alıyor. Bu krediye ek olarak da Demirören Grubu’nun 930 milyon TL’de ayrı bir borcu var Ziraat Bankası’na. 2 yıl geri ödemesiz bir kredi bu ve 3 yıl içerisinde 150 milyon dolarlık nakdi sermaye koymak zorunda. Bunların hiçbirini 3 yıl sonunda yapmayan bir şirket var. Şimdi buradan sizlere, Ziraat Bankası’na soruyorum. Ne hakla çiftçinin, köylünün, emeklinin, milletin bankası bu adama kredi veriyor? Ne hakla Ziraat Bankası bugüne kadar tek bir ihtarname çekmiyor? Ne hakla tek bir mesaj çekmiyor? Ne hakla temerrüde düşürmüyor?” sözlerini dile getirdi.

Başarır şu ifadeleri kullandı:

“Demirören Grubu’nun özelliği nedir? Şunu söylüyorsanız, Doğan Medya Grubu’nu saray aldı, Demirören Grubu aracı diyorsanız ayrıca tartışırız bunu. Çünkü bu adam 4 yıldır çektiği kredinin tek bir kuruşunu ödememiş. Sen bankaya ortak mısın kardeşim? Sayıştay raporuna göre Ziraat Bankası’nın kredi riskinin yüzde 20’sini Demirören Grubu oluşturuyor diyor. Doğru, ben Hürriyet’e bakıyorum, diğer medya gruplarına bakıyorum ve sabah akşam sarayın yayın organı gibi. Yani Cumhurbaşkanı, kendi yayın organını kurmak için Ziraat Bankası’nın kredisini kullandırıp o adama mı aldırdı? Bence öyle ama yazık değil mi? Soruyorum siz bundan üzüntü duymuyor musunuz? Ben duyuyorum 30 katrilyon para eski parayla. Bizim paramız, çiftçinin parası, köylünün parası, emeklinin parası bu. Yazık değil mi? Kim bu Demirören kim?”

“KREDİYİ NEDEN ÖDEMİYOR”

Aralık ayında Demirören Grubu’nu Ziraat Bankası temerrüde düşürüp icra takibi yapsa şu anda eski parayla 30 katrilyon borçlanacaktı. Bu bizim paramız! Hala bir işlem yapılmıyor. Bunu CHP demiyor, bunu Sayıştay diyor. Sayıştay diyor ki; Demirören Ziraat Bankası’nı 850 milyon dolar çarpmış diyor ve tek bir soruşturma yok. Biz suç duyurusunda bulunuyoruz ve Demirören Grubu bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunuyor. Neymiş? Şirketinin manevi haklarını zedelemişiz. Sen şirketinin manevi haklarını düşünüyorsan, köylünün çiftçinin parasını ödersin. Gerçekten utanç duyulacak bir olay bu. Bugün bir emekli, çiftçi, memur Ziraat Bankası’ndan kredi çektiği zaman 2 ay ödemezse maaşına haciz geliyor. Çiftçinin traktörüne, tarlasına haciz geliyor.

“ÇİFTÇİ ADINA SORUYORUM”

“Siz bunu araştırmak zorundasınız. Ben suç duyurusunda bulundum eminim karanlık eller takipsizlik kararı verdirecek. Siz bu önergeye ‘hayır’ diyeceksiniz. Peki bu soygunu yargı araştırmıyorsa, Meclis araştırmıyorsa ne yapacak bu millet? Siz ya soyguna ‘evet’ diyeceksiniz ya da bunun araştırılmasını isteyeceksiniz. Vatandaşlara karşı borcunuz bu, vatandaşlık borcunuz bu, vekillik borcunuz bu. Adam, ben suç duyurusunda bulunduğum için utanmazlığa bakın bir de bana suç duyurusunda bulunuyor. Sayıştay’ın tespit ettiği bir usulsüzlük bu. Sahte teminatla kredi çekmiş diyor Sayıştay. Hepinizin çiftçi adına, emekli adına yüzünüzün kızarması lazım.”

Demirören’le CHP’li Başarır mahkemelik oldu

Sedat Peker, Demirören’i hedef aldı: Tüm mallarını kaybedeceksin!