CHP’den AKP belediyeye tam 20 metrelik ‘parsel parsel’ pankartı!

Yayın tarihi: 24 Mart 2024 Pazar 12:02 am - Güncelleme: 24 Mart 2024 Pazar 12:02 am

CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin önüne belediye tarafından satılan 102 arazinin sıralandığı 20 metrelik pankart astı. İl Başkanı Erden Köybaşı, “Bu satışlardan elde edilen 82 milyon dolara ne oldu? Bugünkü kurla 2 milyar 630 milyon nereye gitti?” diye sordu.

CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li Yücel Yılmaz’ın yönetimindeki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin önüne tam 20 metrelik ‘parsel parsel’ pankartı astı.

CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, 4 buçuk yılda satışı yapılan arazi ve taşınmazlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Satışlardan elde edilen gelirin akıbetini soran Köybaşı “Afişten görüldüğü gibi 4,5 yılda Balıkesir’in, hepimizin malı olan 102 değerli araziyi haraç mezat sattılar, elden çıkardılar. Peki, bu satışlardan elde edilen 82 milyon dolara ne oldu? Bugünkü kurla 2 milyar 630 milyon nereye gitti?” ifadelerini kullandı.

“10 AYDA 2.6 MİLYAR TL’LİK AÇIK”

Köybaşı, şunları söyledi:

-Belediyenin taşınmazlarını sattınız, sattınız ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu mu ödediniz? Tabii ki hayır. Ödemiş olsaydınız Sayıştay’ın raporlarına yansıyan 2022 borcu olan 1 milyar 457 milyon lira olmazdı. Gördük ki 2023 yılının 10 aylık gelir-gider bütçesi 2 milyar 659 milyon lira açık vermiş.

“FAİZ GİDERLERİ 18 KAT ARTTI”

-Büyükşehir bütçesinin en önemli gider kaleminin faiz hâline geldiği, Belediye’nin faize ödediği paranın sadece 2 yılda 18 kat arttığını açıkça görüyoruz. Faiz giderlerinin neden 2 yılda bu kadar arttığını sayın Yücel Yılmaz’ın açıklaması gerekiyor. Ahmet Akın ile bu düzene son verilecek, şeffaf hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı hâkim olacak. İsraf ve talan belediyeciliği son bulacak. Balıkesir’in kaynakları Balıkesirlilerin olacak.

CHP Balıkesir, pankart, AKP'li Belediye

AKP-YRP gerilimi büyüyor! Belediyeye asılan ‘yolsuzluk’ pankartı alelacele kaldırıldı

Kaynak: ANKA