CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kaya: Seçmen sayısı oy sayısı arasında tutarsızlık var!

Yayın tarihi: 9 Nisan 2024 Salı 12:56 am - Güncelleme: 9 Nisan 2024 Salı 1:06 am

Haber: CEREN URAL

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ölülere oy kullandırıldığı iddia edilen Hatay kararı tartışılmaya devam ediyor. CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kaya TELE1’de yaptığı açıklamalarda, ” Seçmen sayısı, oy sayısı ve geçerli geçersiz oy sayısı birbiriyle toplandığında eşitlenmeyen tutanaklarımız da var” dedi.

Türkiye’de yerel seçim geride kaldı ancak YSK’nın aldığı kararlar tartışılmaya devam ediyor.  CHP’nin Hatay’da ‘ölülere oy kullandırıldı’ iddiasıyla yaptığı itiraz YSK tarafından reddedildi. Yaşanan Süreci TELE1’de değerlendiren CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kaya, “Bugün 180 küsür sayfalık dilakçenin 2 saat içinde gündeme alınıp karar verilmesi bize dosyaların ne kadar incelendiği gösterdi. Öylece oldu bittiye getirmişler” ifadelerini kullandı.

Merdan Yanardağ’dan Hatay itirazını reddeden YSK’ya tepki: Halk iradesine el koymaya kalkıyorsunuz!

‘YSK’nın görevini yapıp yapmadığı ile ilgili şüphemiz var’ diyen Kaya, “Sandıkları açtığımızda 38 bin 888 geçersiz oyun ne olduğunu anlayacaktık. 3 bin küsur ölü seçmenin var olduğunu da kabul etmediler. YSK’nın sayfasında da diyor ki kütükten düşürülmesi gereken seçmenler varsa bunlar silinir… Eğer ölü olan seçmen bizim önümüze liste olarak geldiyse burada YSK’nın görevini yapmadığıyla ilgili kafamızda soru işareti var” diye konuştu.

Kaya TELE1’de yaptığı açıklamalarda, ellerindeki ıslak imzalı tutanaklarda bazı uyuşmazlıkların olduğunu tespit ettiklerini ve bunu da YSK’ya bildirdiklerini belirterek, “Hatay’da ıslak imzalı tutanaklarımızı aldık. Bu tutanaklardaki seçmen sayısı, kullanılan oy sayısı ve geçerli geçersiz oy sayısı birbiriyle toplandığında eşitlenmeyen tutanaklarımız da var. Bunları da sunduk. Ama anladığımız kadarıyla hiç bir itiraz gerçek anlamda incelenerek bir sonuca ulaşmadığı kanısındayız” dedi.

 

Kaynak: TELE1