CHP’den dikkat çeken araştırma! “Seçim bitti vatandaşa ceza yağdı”

28 Ağustos 2023 Pazartesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, 2023 yılında vatandaşlara yönelik cezalara ilişkin çalışma yaptı. Uyar’ın aktardığına göre, ceza miktarı ilk 7 ayda 2 milyar 785 milyon 827 bin TL’yi bulurken, kesilen ceza sayısı son 1 ayda 4 kat arttı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İşçi Sendikaları, STK ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, 2023 yılının ilk 7 ayını kapsayan bir araştırma yaptı. Araştırmada yıl boyunca vatandaşa kesilen cezalar mercek altına alındı.

CHP’li Uyar’ın açıkladığı verilere göre, 2023’ün ilk 7 ayında hazine gelirlerinin 21 milyar 895 milyon 723 bin TL’lik kısmı halka kesilen cezalardan oluştu. Bu oranda, 2022’nin ilk 7 ayına göre 3 milyar 289 milyon TL artış yaşandı.

SEÇİM BİTTİ CEZA YAĞDI

Türkiye’de genel seçimlerin gerçekleştirildiği mayıs ayında vatandaşa uygulanan cezaların toplamı 2 milyar 785 milyon 827 bin TL oldu. Bu oran, seçimden hemen sonra haziran ayında 2 milyar 99 milyon 835 bin TL olarak kayda geçti. Temmuz ayında ise rekor kırarak 7 milyar 147 milyon 244 bin TL’ye yükseldi. Mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından geçen iki aylık süreçte kesilen cezaların toplam miktarı ise 9 milyar 247 milyon TL’yi buldu.

GEÇEN YILA GÖRE ÜÇ KAT ARTIŞ

Geçen yılın temmuz ayındaki bütçe verilerine göre; vergi, idari, yarı ve diğer ceza kalemlerinden toplam kesilen ceza tutarı 2 milyar 314 milyon 731 bin TL ’idi. Bu yıl ise aynı kalemlerde kesilen toplam ceza ise 7 milyar 147 milyon 244 bin TL oldu. Rakamlara göre bir yıl öncesinin aynı ayına göre cezalarda yaklaşık üç kat artış oldu.

VERGİ CEZALARINDA SON BİR AYDA 4 KAT ARTIŞ

Yine bütçe verilere göre, bu yılın haziran ayında devletin topladığı vergi cezası 1 milyar 91 milyon TL iken, temmuz ayında bu rakam tam dört kat artarak, 4 milyar 493 milyon TL’ye yükseldi.

Uyar, yaptığı açıklamada, ‘seçim öncesi bol bol refah vaat eden iktidarın seçim biter bitmez yaptığı ilk işin insanları cezaya boğmak’ olduğuna vurgu yaptı.

“İKTİDARIN GÜCÜ YOKSUL VATANDAŞA YETİYOR”

Seçimden hemen sonra MTV, KDV, ÖTV zamlarının yanı sıra vatandaşa yüksek cezaların geldiğini belirten Uyar, şöyle konuştu:

“Faizcilere ve yandaşlara gücü yetmeyen iktidarın gücü her zamanki gibi vatandaşlara yetmiş oldu. Seçim biter bitmez aradan geçen 2 ayda artan cezalar; iktidarın vatandaşları sadece hayat pahalılığı ile değil cezalar ile ezdiğinin de açık bir göstergesi. İktidarın ‘Yeni Türkiye Yüzyılı’ vatandaşlar için ceza yılına dönüşmüş oldu”

Kadıköy’deki denetimde ehliyetsiz sürücüye ceza kesen polislerle ilgili açıklama