CHP canına kıyan THY çalışanını meclis gündemine taşıdı

Yayın tarihi: 8 Haziran 2023 Perşembe 5:36 pm - Güncelleme: 8 Haziran 2023 Perşembe 5:38 pm

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, THY çalışanı Ömer Koray Özbay’ın intiharının nedenlerinin araştırılması istemiyle önerge verdi.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, dört sayfalık veda mektubu yazıp video çektikten sonra canına kıyan Ömer Koray Özbay’ın intiharı hakkında meclis araştırma önergesi verdi.

Önergede olayla ilgili olarak şu değerlendirmelere yer verildi:

“THY’de, son yıllarda kurum bünyesinde yapılan atamalar kamuoyundan büyük tepki çekmiştir. Yine şirket yönetiminin profesyonel yöneticiler yerine AKP’li siyasiler ve AKP’ye yakın vakıf – dernek üyelerinden oluşması kurumda çalışanlar arasında büyük rahatsızlıklara neden olmuş ve kurum birçok mobbing – liyakat dışı atama ile gündeme gelmiştir.

Geçtiğimiz gün ise THY’nin yer hizmetleri şirketi TGS’de uzun yıllardır görev yapan Ömer Koray Özbay yaşadığı sorunları ve liyakatsizliği bir video çekerek anlattıktan sonra intihar etmiştir. Özbay, Tokyo İstasyon Müdürü S.G.’nin kuzeni A.C.G. ve arkadaşı B.B’yi torpille THY’de yönetici olarak işe aldırdığını ve bu aşamadan sonra büyük mobbinge uğradığını ve canına kıyma noktasına geldiğini kaydetmiştir.”

Deniz Demir, yaptığı değerlendirmenin ardından Meclis Araştırması yapılmasını talep etti.

Demir şu ifadeleri kullandı:

“Türk Hava Yolları ve iştiraklerinde yaşanan mobbing iddialarının araştırılması ve personelin yaşadığı diğer sorunların araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.”

Mobbing gencecik bir canı ölüme sürükledi